korrupció;Nagy-Britannia;Brit Munkáspárt;toryk;Downing Street;Boris Johnson;

2021-04-27 15:45:15

Boris Johnson előre menekülne a balhésorozatból

A kedd reggeli kormányülést készült kihasználni Boris Johnson, hogy elterelje a figyelmet a közvéleményt lebilincselő botrányokról.

A brit miniszterelnök szerint a társadalom számára ténylegesen fontos ügyekre kell koncentrálni, első helyen a pandémia visszaszorítására és a június 21-i végső nyitásra való felkészülésre. Úgy tűnik, az elmúlt napok leleplezései elérték a szavazópolgárok ingerküszöbét. A május 6-i ún. szupervoks - tartományi, részleges helyhatósági, főpolgármesteri, sőt a hagyományosan munkáspárti vonzalmú, de az utóbbi időben a Konzervatív Párt felé eltolódó északkelet-angliai választók pozíciója szempontjából kulcsfontosságú hartlepooli parlamenti pótválasztás - előtt lényeges üzenetet közvetít az Ipsos MORI friss felmérése. Ez arról tanúskodik, hogy a Konzervatív Párt március óta öt százalékot vesztett népszerűségéből, 45-ről 40 százalékra esett vissza. A Munkáspárt 38, a Liberális Demokraták 8, a Zöldek 5 százalékon állnak. A tory szimpatizánsok tehát nem közönyösek a tisztességtelenségről, korrupcióról szóló napi rendszerességgel érkező újabb hírekkel szemben. A kormánypárt egyetlen szerencséje, hogy Sir Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője mindeddig nem tudta elhitetni a választókkal, hogy a legnagyobb ellenzéki párt tényleges alternatívát jelent a 2010 óta hatalmon lévő Konzervatívokkal szemben.

A Boris Johnsonnal szembeni vádaskodások közül a kormányfő és miniszterei hevesen tagadják, a BBC és az ITV tévétársaságok viszont hírek szerint konkrét bizonyítékkal rendelkeznek arról, hogy a végül január legelején életbe lépett harmadik vesztegzár előtt azt találta üvölteni dolgozószobájában, hogy "b...a meg a karantént, inkább halmozódjanak fel a Covidban elhunytak hullái". A gazdaságpárti, minden emberi empátiát nélkülöző kijelentést egyelőre valamennyi kormánytag igyekezett cáfolni. A Munkáspárt által az alsóház elé citált Michael Gove, a kabinetiroda vezetője későbbi kellemetlenségeket hárítva leszögezte: "Elképzelhetetlennek tartom, hogy (Boris Johnson) ilyesmit mondott volna. Bent voltam a szobában, de ezt a szöveget nem hallottam". Gove azonban a kormányülésnek helyet adó teremben tartózkodott, míg Johnson kitörése saját dolgozójából szűrődött ki.

A feltornyosult, a hangulatot hasonlóan borzoló botrányos ügyek közül továbbra sem tudni az igazságot sem a kiterjedt lobbizási kultúráról, sem Boris Johnson Downing Street 11-i privát rezidenciája felújításának finanszírozásáról. Az évi 150 ezer fontos (62,6 millió forint) fizetése ellenére válása, gyerektartási és dajkafizetési kötelezettségei, illetve kiesett újságírói-előadói jövedelmei miatt anyagi gondokkal küzdő kormányfő eredetileg tory támogatókra szerette volna hárítani a renoválás rá eső mintegy 30 ezer fontját, majd az érezhető ellenállás miatt saját bankszámlájáról utalta át az egy divatos belső építész által megálmodott berendezés árát.

A kormányfő helyzetét alaposan megnehezíti, hogy hírek szerint saját intervenciója miatt változatlanul nem tisztázódott a Downing Street-i kiszivárogtató kiléte, miközben a fő gyanúsított, az ősszel kirúgott Dominic Cummings a The Times napilapban megjelentetett 1000 szavas blogjában újabb súlyos vádaskodásokkal illette egykori elválaszthatatlan barátját. A volt stratégiai főtanácsadó igazi "bombarobbantása" májusban várható, amikor egy parlamenti vizsgálóbizottság előtt tesz tanúvallomást a kormány koronavírus-válságkezelési politikájával kapcsolatban.