A szakember a kormánylapnak azt mondta, tapasztalatai szerint minden oltás sokkal erősebb immunválaszt vált ki, mint maga a megbetegedés, ez pedig a kínai oltóanyag esetében is igaz.
"Az egyetemen végzett laboratóriumi mérési eredmények (SARS-COV-2-IgG Spike1 Roche antitest) a Sinopharm-vakcinák beadását követően akár többszázszoros ellenanyagszintet mutattak az átfertőzöttségnél tapasztalt értékhez képest, de a legalacsonyabb érték is az átfertőzöttség hatására kialakuló ellenanyagszintnek felelt meg" - fogalmazott a professzor.
Szerinte az összes többi vakcinát nem lehet összehasonlítani a Sinopharm-készítményével, amiben nem csak a koronavírus tüskefehérjéje található meg, hanem rengeteg másféle fehérje is, amelynek következtében a kínai vakcina nem kifejezetten egyetlen, hanem sokféle fehérje ellen fejt ki immunválaszt. Merkely Béla sajnálatosnak nevezte, hogy "egyes médiafelületek" leggyakrabban az AstraZeneca és a Sinopharm oltásokkal kapcsolatban néha elbizonytalanítják az embereket, amelynek következtében megfeledkeznek ezen vakcinák előnyeiről.
Mint lapunk is megírta, eközben a rendelkezésre álló adatok kevésé győzték meg arról az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tanácsadó testületét, hogy a kínai Sinopharm vakcina kellően hatásos az időseknél is. Noha a készítmény általában véd a koronavírus ellen, a szervezet vizsgálja, ajánlható-e ez a vakcina az ideiglenes vészhelyzeti gyógyszerlistára.