gyűrűsfarkú maki;Nyíregyházi Állatpark;

Már lopkodják a felnőttek eledelét a kattabébik a Nyíregyházi Állatparkban

A háromhetes, mesebeli manókra hasonlító gyűrűsfarkú makiikrek a felnőttek hasán csimpaszkodva és a hátukon lovagolva töltik a napjaikat.

Egy héten belül két gyűrűsfarkú maki (Lemur catta) ikerpár született a Nyíregyházi Állatparkban.

A jelenleg háromhetes kattakölykök - akik most leginkább a mesebeli manókra hasonlítanak - a felnőtt állatok hasán csimpaszkodva vagy hátukon lovagolva töltik mindennapjaikat – számolt be Révészné Petró Zsuzsa, a park oktatási osztályvezetője kedden.

Az anyaállatoknak nem megterhelő a kicsik hordozása és gondozása, mert a csapat hölgytagjai közösen, „dajka dacszövetségben” nevelik a csapat legifjabbjait. Az utódok öt hónapos korukig anyatejen élnek, de már most el-el csennek egy-egy lédúsabb gyümölcsdarabot a felnőttektől.

A szakember megjegyezte, mivel a gyűrűsfarkú makik szaporodási időszaka még tart és a csoportban még van termékeny nőstény, a gondozók további szaporulatra számítanak a jelenleg negyven állatot számláló, több kifutóban élő csapatban.

A Madagaszkár című animációs filmből is ismert katták könnyen felismerhetők hosszú, gyűrűs mintázatú farkukról - innen a magyar nevük is - , amelyet járás közben magasra emelnek.

Madagaszkár déli és délnyugati részén fekvő erdőkben honosak, a többi makihoz képest sokat tartózkodnak a talajon. Angolul és latinul is lemuroknak nevezik őket és közeli rokonaikat, mert kiáltásaik a római lemures, azaz a holtak szellemeinek hangját juttatták a tudósok eszébe.

Szociális struktúrájuk egyedülálló az emlősök körében, ugyanis az összes felnőtt nőstény domináns a csapat ivarérett hímjeivel szemben.

Az egyik legszembetűnőbb társas viselkedésük a közös napfürdőzés a kora reggeli órákban.