Az intézmény célja hivatalosan a párt nemzetközi szerepének és megjelenésének az erősítése, valamint a kereszténydemokrata értékek népszerűsítése. Az elképzelések szerint az angol rövidítése miatt CDI néven futó és alapítványi formában működő kutatóintézet széleskörű kapcsolatokat ápolna a hasonszőrű szervezetekkel, pártokkal és mozgalmakkal Európában és szerte a világon. Létrehozásának ötlete nyilván összefügg azzal, hogy a Fidesz márciusban kilépett az Európai Néppártból (EPP) és együttműködő partnerekre vadászik, többek között a Kereszténydemokrata Internacionáléban. Az ernyőszervezetnek Orbán Viktor az egyik alelnöke, és tagja egyébként az Európai Néppárt is. A magyar kormánypárt számára elsősorban olyan szövetségesek jöhetnek szóba, akik osztják ultrakonzervatív nézeteit és az EPP-ből való távozása után hajlandók egy platformot alkotni vele. A Kereszténydemokrata Intézet a Fidesz által összeverbuvált nacionalista, populista szövetség egyik politikai, ideológiai támasza és gyűjtőpontja lehet. Orbánék hasonló szerepet szánnak a Polgári Magyarországért Alapítvány nemrégiben kialakított brüsszeli irodájának is.
A CDI-t adófizetői pénzből is remélik fenntartani, meg lehetséges adományokból, tagdíjakból és nemzetközi projektekre kapott támogatásokból. A 20-30 munkatársat foglalkoztató kutatóintézetnek már ki is nézték a székhelyét, amely Sólyom László egykori rezidenciája lenne a budapesti Széchenyi-hegyen.
Az intézmény vezetőségébe és munkatársi gárdájába a Fidesz szeretne megnyerni neves magyar és külföldi konzervatív politikusokat, szakértőket. Úgy tudjuk, hogy néppárti politikusok is szóba kerültek, akik szimpatizálnak az Orbán-rendszerrel, például az egykori uniós biztosból lett lobbista, a német Günther Oettinger vagy a bajor ex-kormányfő, Edmund Stoiber is tagja lehet az irányító testületnek. A külföldi jelöltek között van Stephen Harper volt kanadai kormányfő is. A CDI nemzetközi fejének a Matteo Salvini vezette olasz Liga külügyi kapcsolatainak irányítóját, Lorenzo Fontanát szánják, akivel nemrégiben Novák Katalin családügyi miniszter, a Fidesz külügyi titkárságának vezetője tárgyalt a pártközi együttműködésről. A magyar társelnök a KDNP-s Mészáros József, a Barankovics István Alapítvány elnöke, a Magyar Államkincstár nemrégiben távozott elnöke lehet.
A CDI székhelyének kiszemelt Rege úti ingatlant láthatóan már régóta nem használják: a parkoló kapuját lezáró lánc már berozsdált, a kerítésnél hatalmas falevél-kupacokat fújt össze a szél, bent a kertben pedig háborítatlanul nő a gyom. Csengetésünkre senki sem jött ki, ami a környéken lakók szerint nem meglepő: jó ideje nem látni már mozgást a villa körül. Tulajdoni lapja szerint a villa 1976-ban lett a magyar államé, majd 1993-tól az Alkotmánybíróságé. Az épületben a mindenkori Alkotmánybíróság vezetője lakott. A villa 2016-ban került az Alkotmánybíróságtól a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz. A vagyonkezelő nem válaszolt arra a kérdésünkre, hogy eladták-e, bérbe adták-e az ingatlant, vagy terveznek-e ilyen lépéseket.