„A magyar kormány a leghatározottabban elítél bármilyen, a magyar nemzeti közösség ellen elkövetett támadást, és elvárja az ukrán hatóságoktól, hogy a magyar közösséget védjék meg” – ezt a sablonválasznak tekinthető reakciót kaptuk sokadjára a Külgazdasági és Külügyminisztériumtól, amikor arról érdeklődtünk: kérnek-e magyarázatot Moszkvától azok után, hogy több esetben is felmerült, az orosz fél magyar érdekeket veszélyeztető lépéseket tett Ukrajnában?
Nem ez az első eset – ha igaz az ukrán gyanú –, hogy Oroszország azzal kísérletezik, hogy egymásnak ugrassza a magyar közösséget és az ukrán nacionalistákat. 2018 februárjában kétszer is Molotov-koktélos támadás érte a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség ungvári irodáját. A lengyel neonáci elkövetőket elfogták, akik a lengyel bíróság előtt bevallották, hogy a Kremlhez kötődő német szélsőjobboldali újságíró fizetett nekik a terrorakcióért. A Népszava ezt az esetet követően is kérdésekkel fordult a külügyhöz, akkor is hasonló választ kaptunk, mint most, és akkor sem hozta szóba a tárca az orosz szálat.
Nemrég az iránt érdeklődtünk a minisztériumnál, milyen információi vannak azzal kapcsolatban, hogy a cseh belbiztonság szerint 2014-ben orosz ügynökök robbantották fel a vrbeticei lőszerraktárat. Magyarország úgy lehet érintett, hogy a Bellingcat brit oknyomozó portál kiderítette: az akciót felügyelő orosz tisztek Budapesten keresztül utaztak Csehországba diplomáciai fedésben. Azaz a jelek szerint az oroszok egy NATO-tagországot használhattak operatív bázisként az akció megszervezéséhez.
Arról pedig tegnap számoltunk be, hogy kitérő választ adott a külügy Ungár Péter parlamenti kérdésére, amelyben az LMP-s képviselő az iránt érdeklődött: részt vesz-e Orbán Viktor és Áder János az Ukrajna függetlenségének 30. évfordulójára szervezett ünnepségeken, miután Volodimir Olekszandrovics Zelenszkij meghívta őket? Az ukrán elnök az augusztusi rendezvényekkel azt kívánja Oroszország felé demonstrálni, hogy a nemzetközi közösség kiáll Ukrajna területi integritása mellett. Magyar Levente külügyminiszter-helyettes Ungárnak csak annyit írt: Magyarország mindig is kiállt Ukrajna területi integritása mellett, de elvárja, hogy az ukrán fél tartsa tiszteletben a kisebbségi jogokat. Ez a kitérő válasz azért is érdekes, mert Orbán korábban jelezte, szívesen találkozna Zelenszkijjel, mert elődjével több kérdésben sem értettek egyet, pedig a kárpátaljai magyarok jogait hazánk mindenképpen biztosítani szeretné.