Ilyen még nem volt: a Pénzügyminisztérium, nem kevés empátiától átitatva, kisdedeknek nézi a dolgozókat. Azt követően, hogy hétfő óta már nem szorgalmazzák a home office alkalmazását, a tárca ajánlást fogadott el arról: mit kell tenniük a munkaadóknak azért, hogy az alkalmazottak "beszokjanak" - miként a bölcsődések, óvodások - a régen látott munkahelyükre. Elvégre vétek lenne csak úgy bedobni a kollégákat a mélyvízbe. A tárca szerint célszerű a fokozatosság elvét alkalmazni, mindig egy-egy nappal érdemes meghosszabbítani a benntartózkodás idejét. Előrelátó módon még arra is gondoltak, hogy így nem lesznek annyira zsúfoltak az irodák, elvégre kevés ember nagy helyen is elfér. Vagy ahogy a munkapszichológusok rögvest meg is fogalmazták: a visszatérés élményét kell megteremteni. A munkahelyi étkezdében érdemes kezdetben feleáron dupla adag ropogós sült csülköt felszolgálni, friss ecetes tormával, de szerintünk nem árt egy-egy pihenő pamlagot is elhelyezni a munkahelyeken, ahol akár a rég elfeledett körülményekkel szembesülve kialakuló sokkos állapotot is ki lehet pihenni.
Komolyra fordítva: a munkáltatóknak korántsincs könnyű dolguk. A legkülönbözőbb felmérések egybehangzóan állítják, hogy legfeljebb az érintettek 10-30 százalékának a szíve vágya, hogy hőn szeretett irodájába nap mint nap bejáron; egyharmaduk a beszoktatós szisztéma elkötelezett híve. Ők azok, akik beérnék azzal is, ha hetente csak egy-két alkalommal kellene munkahelyi levegőbe bele-beleszippantgatniuk. Nagy kérdés, mi lesz azzal a bő 15 százaléknyi dolgozóval, akik a háromezer megkérdezett közül úgy nyilatkoztak, legszívesebben a munkahelyük felé sem néznének. Nem renitensek ők sem, csak egyszerűen - esetleg már meglévő védettségük ellenére is - tartanak attól, hogy megfertőződnek, így számukra a "kapszulában" végzett munka sem jelent igazi vonzerőt.
A legtöbb helyen ráadásul bevált a home office: a dolgozók önállósága nagy mértékben megnőtt, a munkáját mindenki maga szervezte meg. És ami a legfontosabb, a munkavégzés nem volt helyhez kötve, a lakás mellett akár a nyaralóból vagy az újra megnyitott kávézókból is lehetett dolgozni. Már a külföld sem képezhet akadályt. A takarékosabb, például az irodabérleten is szívesen spóroló munkahelyek így még arról is gondolkodhatnak, hogy a kormányzati intelem ellenére kifejezett elvárássá tegyék az otthoni munkavégzést.
A munkaügyekért is felelős Palkovics László a szokásos kormányverdiktek ismeretében meglepő kijelentést tett: szerinte a munkaadókra és a munkavállalókra kell bízni, kívánják-e folytatni a távmunkát. Amiből kiderül, hogy az innovációs és technológiai miniszter Varga Mihálytól eltérően nem is fújta volna meg a visszarendelés kürtjét. Mivel az érdekvédelmi szervezeteket ezúttal sem kérdezték meg, így a kormánynak bizonyosan nincs is rálátása a "frontokra". A bölcsődések, óvodások beszoktatásának kritériuma, hogy a kisgyerek elkezdett-e már játszani. A felnőtteknél inkább azt érdemes vizsgálni, nem váltak-e a munkáltatójuk játékszerévé.