unió;konjunktúra;gazdasági helyzet;

2021-05-13 07:15:00

Gazdasági fellendülés vár az Unióra

Magyarországnak a 2020-as recesszióból történő kilábalását átmenetileg megszakíthatja a Covid-19 járvány harmadik hulláma, de a fellendülés várhatóan folytatódik a korlátozó intézkedések feloldása nyomán.

Az erőteljes növekedés miatt jövőre várhatóan fennmarad az inflációs nyomás, míg a gazdasági konjunktúra következtében javulni fognak az államháztartás adatai - így összegzi a magyar gazdaság kilátásait az Európai Bizottság szerdán közzétett tavaszi előrejelzése.

Magyarországon tavaly a bruttó hazai termék (GDP) 5 százalékkal csökkent, de az ipari és építőipari tevékenység az év vége előtt visszakapaszkodott a járvány előtti szintre. 2020 utolsó negyedévében tovább nőtt a GDP, annak ellenére, hogy a járványügyi korlátozásokat újra bevezették. A fertőzések harmadik hulláma szigorúbb megszorításokat eredményezett egyes szolgáltatások esetében, és az ellátási láncban bekövetkezett fennakadások az ipari tevékenységet is hátrányosan érintették. Emiatt a GDP enyhén csökkenni fog 2021 első negyedévében, de a második negyedévtől a gazdasági aktivitás fellendülése várható.

Az előrejelzés szerint a GDP 2021-ben 5 százalékkal, majd 2022-ben 5,5 százalékkal fog növekedni. A háztartások fogyasztása fellendül a reáljövedelem növekedésének, és a növekvő pénzköltési hajlandóságnak köszönhetően.

A foglalkoztatás 2021 első negyedévében 1,1 százalékkal volt alacsonyabb a világjárvány előtti szintnél. A munkanélküliek, az alulfoglalkoztatottak és az álláskeresők aránya történelmi mércével mérve is alacsony.

Az emelkedő nyersanyagárak és a jövedéki adó emelése következtében az elmúlt hónapokban növekedésnek indult infláció 2021 április-májusában 5 százalék közelében lesz. A pénzromlás üteme egész évre kivetítve idén 4, jövőre 3,2 százalék körül alakul.

Tavaly az államháztartási hiány 6 százalékponttal, a GDP 8,1 százalékára nőtt a Covid-19 járvány és a megfékezésére tett intézkedések eredményeként. Míg az adóbevételek csak kismértékben növekedtek 2019-hez képest, a kiadások erőteljesen emelkedtek. 2021-ben az előrejelzések szerint a hiány a GDP 6,8 százalékára csökken, a fellendülő gazdaság és a kormány válságellenes intézkedéseinek fokozatos kivezetése miatt. De az előrejelzés szerint a deficit újból növekedésnek indulhat, elsősorban a 2022-es választások előtt várható magasabb állami kiadásokból következően. Jövőre a hiány a GDP 4,5 százalékára csökkenhet, főként a kedvezőbb makrogazdasági fejlemények miatt.

Az államadósság 2020-ban a GDP 80,4 százalékára nőtt. Idén várhatóan 78,6 százalékra, míg jövőre 77,1 százalékra apadhat.