A hétvégén hivatalossá vált, hogy – Dobrev Klára (DK), Fekete- Győr András (Momentum), Jakab Péter (Jobbik) és Márki-Zay Péter (Mindenki Magyarországa Mozgalom) mellett – Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere is harcba száll az ellenzéki előválasztáson a miniszterelnök-jelölti címért, így aktuálissá vált egy sor kérdés. Felmerül-e például összeférhetetlenség Karácsony Gergely új politikai szerepe és a főpolgármesterség között az előválasztás idején és annak kampánya alatt? Mi történik a főpolgármesteri poszttal, ha végül Karácsony lesz az ellenzék kormányfő-jelöltje és nyer az összefogás?
– Az előválasztás politikai versengés, így erre az időszakra semmiféle összeférhetetlenségi szabályt nem kell alkalmazni – válaszolta a Népszava kérdésére László Róbert, a Political Capital választási szakértője. – Ez nem változik az országgyűlési választásokat megelőző kampány idején sem. Legalábbis közjogi értelemben, az már más kérdés, hogy mennyire vihető együtt a két, a miniszterelnök-jelölti és a városvezetői szerep párhuzamosan.
A magyar választási rendszer értelmében az angol gyakorlattal ellentétben a miniszterelnök-jelöltnek nem feltétlenül kell országgyűlési mandátumot szerezni. Az Országgyűlés bárkit jelölhet erre a pozícióra, ha alkalmasnak találja. Erre több példa is van a közelmúltból: Boross Pétert például Antall József halála után úgy választották miniszterelnökké, hogy nem volt képviselő. Csak a következő évi választásokon szerzett mandátumot, de akkor már az MSZP-SZDSZ alakított koalíciós kormányt. Gyurcsány Ferenc 2004 és 2006 között szintén úgy volt miniszterelnök, hogy nem volt országgyűlési képviselő, csak 2006-ban szerzett mandátumot.
Bajnai Gordon szintén képviselői mandátum nélkül töltötte be a kormányfői posztot 2009. áprilisa és 2010. májusa között. Orbán Viktor viszont 1990 óta tagja az Országgyűlésnek.
Ez azért is fontos kérdés, mert az Országgyűlésről szóló törvény és más jogszabályok szigorú összeférhetetlenségi szabályokat állapítanak meg a képviselők számára. A képviselők megbízatásuk mellett meghatározott tisztségeket nem tölthetnek be, bizonyos tevékenységeket nem folytathatnak. A miniszterelnöki tisztség nincs ezek között, mint ahogy a miniszteri, államtitkári és a különféle biztosi tisztségek sem. A Political Capital elemzője szerint várhatóan az ellenzék miniszterelnök-jelöltje vezeti majd országos listát.
Az Orbán-kormány javaslatára 2014-ben szigorítottak összeférhetetlenségi szabályokon, akkor került tiltólistára az önkormányzati képviselői és a polgármesteri pozíció. Így, ha Karácsony Gergely vagy – a miniszterelnök-jelölti előválasztáson szintén induló hódmezővásárhelyi polgármester – Márki-Zay Péter egyéni képviselőként vagy az országos pártlistáról bejut a parlamentbe, választania kell: országgyűlési képviselő lesz vagy városvezető. Ha nem szereznek képviselői mandátumot, de az előválasztás győzteseként valamelyiküket jelölik miniszterelnöknek és meg is kapják a szükséges számú szavazatot ehhez, akkor szintén döntési helyzet elé kerülnek, vagy ez vagy az. Az új miniszterelnöknek ugyanis le kell mondania önkormányzati-tisztségeiről, így Karácsonynak Budapest főpolgármesteri címéről, Márki-Zaynak pedig Hódmezővásárhely vezetéséről – magyarázta László Róbert, bár szerinte a döntés már az előválasztások végén megszületik a jelöltekben. Ha elindultak az előválasztáson, akkor minden bizonnyal kormányfőként szeretnék folytatni és nem polgármesterként.
Lemondás esetén időközi választásokat írnak ki a kinevezéstől számított 120 napon belül, mivel a főpolgármestert közvetlenül választják. A kampány igen rövid lesz, de László Róbert szerint az utód kiválasztása és felépítése már idén novemberben, az előválasztások végén megkezdődik. A voksolásig a város korábban megválasztott képviselőiből álló közgyűlés dönt az ügyekben, hiszen határozatképes marad, sőt jelen esetben az ellenzéki többség is megmarad. A szerződéseket ügyvezetőként az egyik helyettese írhatja alá, ha ez szükséges.
Ha Karácsony nem nyerne az előválasztáson, vagy az ellenzéknek nem sikerül megszereznie jövő áprilisban a többséget, akkor marad a főpolgármesteri székben, bár a Magyar Hangnak adott interjúban azt mondta: „ha ez a kormány marad, a fővárosi önkormányzat érdemben meg fog szűnni. Majdnem mindegy lesz akkor, hogy ki az új főpolgármester."