Jemen;

- Menyasszonyáért ment vissza Jemenbe Koltai György

Kerülő úton utazhatott Jemenbe Koltai György, aki a hírek szerint a szeparatisták fogságában halt meg. Lapunk jemeni jogvédőknél érdeklődött az eltűnt magyar sorsáról.

„Nagylelkű és barátságos ember volt, mindenkinek jó benyomása volt róla, akinek csak szerencséje volt hozzá” – emlékezett vissza Koltai Györgyre, vagy ahogyan ő ismerte, Abdul Hakim Fariszra a SAM genfi székhelyű emberi jogi szervezet elnöke, Taufík Al-Hamídi. A jogvédő a Népszavának elmondta, hogy a közösségi oldalakon sok olyan jemeni is gyászolja a Kimónak becézett magyar zenészt, aki nem is találkozott vele. Koltait a 2011-es jemeni forradalomról szóló dalai tették valamelyest ismertté a közel-keleti országban. „Arabul énekelte őket, lenyűgöző volt” – jegyezte meg Hamídi, aki Magyarországon meg is látogatta a férfit.

Koltai György halálhíréről még múlt héten adott hírt az orientalista.hu, Ádel al-Huszeini jemeni aktivista Twitter-bejegyzése alapján. A SAM jogvédői azóta tanúvallomások alapján azt közölték, hogy a zenész még tavaly májusban halhatott meg a dél-jemeni szeparatisták fogságában, a Vaddáh csarnokban. Hamídi a Népszavának kifejtette, hogy a fegyveresek más európai állampolgárokat is elraboltak, de a kormányaik nyomásgyakorlásának, illetve egyes arab országok közbenjárásának köszönhetően a szakadárok később elengedték őket. A magyar hatóságok azonban nem is biztos, hogy egyáltalán tisztában voltak Koltai hollétével, mivel a zenész kerülő úton szökött vissza a polgárháború sújtotta országba, Jemen budapesti nagykövetsége ugyanis a veszélyes helyzetre tekintettel megtagadta tőle a vízumot. „Úgy tudom, Görögországba utazott, aztán talán Egyiptomon keresztül jutott be Jemenbe” – magyarázta a SAM elnöke. Elmondása szerint Koltai a menyasszonyért kelhetett útra. „Azt tervezte, hogy visszaviszi őt Magyarországra, és családot alapít” – tette hozzá Hamídi, aki utoljára két éve, hazánkba tett látogatása során látta a férfit.  

Az iszlám hitre áttért magyar zenész eredetileg 2006-ban költözött ki a Közel-Kelet legszegényebb országába, ahol hangmérnökként dolgozott, és népdalok gyűjtésével foglalkozott. Jemenben maradt azt követően is, hogy 2014-ben az Irán támogatását élvező radikális síita húszi lázadó átvették a hatalmat a fővárosban, Szanaában. Egy évre rá kitört a polgárháború, amelybe egy Szaúd-Arábia vezette katonai koalíció beavatkozott a nemzetközileg elismert kormány oldalán. Az instabillá váló biztonsági helyzet Koltai sorsát is kedvezőtlenül befolyásolta: a húszik fogságába került, miután nem akart együttműködni velük. Három évet töltött a szélsőségesek börtönében, az átélt borzalmakról 2019-ben, álnéven nyilatkozott lapunknak, elmondta, hogy verték, gyógyszerezték és elektrosokkolták, háromszor majdnem meg is halt a kálváriája során, végül úgy szabadult ki, hogy őrültnek tettette magát. Egyik rabtársával szoros barátságot kötött, aki azt ajánlotta neki, hogy házasodjon össze a húgával. A zenész szabadulása után találkozott a családdal, és el is jegyezte a lányt. Érte ment volna vissza tavaly, ám terveit ezúttal a jemeni konfliktus egy másik szereplője, az Egyesült Arab Emírségek támogatását élvező Déli Átmeneti Tanács (STC) húzta keresztül. A dél-jemeni szeparatista szervezet elméletileg a jemeni kormánnyal és a szaúdi koalícióval azonos oldalon áll a polgárháborúban, de eddig már kétszer szembefordult szövetségeseivel.

 Koltait tavaly, alighogy megérkezett a dél-jemeni Ádenbe, a várost ellenőrző STC „terrorelhárító” egységei elrabolták a szállodából, és a Vaddáh csarnokba hurcolták. A szórakozóhelyből börtönné átalakított épületben pokoli körülmények uralkodnak, az onnan kiszabadult rabok beszámolói szerint tele van bogarakkal és csúszómászókkal, fekhelyek pedig egyáltalán nincsenek. A magyar férfit több mint két hónapon keresztül tartották itt, állítólag kémkedéssel gyanúsították őt, és rendszeresen megkínozták. A zenész számára innen már sajnos nem volt menekvés: elkapta koronavírust, és az őrök nem voltak hajlandók ellátást biztosítani neki, sőt még a rabtársait is rendreutasították, akik erre kérték őket. Koltai György éppen egy éve, május 20-án vesztette életét.

A SAM elnöke hangsúlyozta, hogy Jemenben gyakoriak a hasonló emberrablások, ám az csak ritkán derül ki, ha a fogságban meghal valaki. „Ilyen esetekben a milíciák igyekeznek eltüntetni a holttesteket, letagadni, hogy bármi közük lenne az eltűnt személyhez. Ezért is lényeges, hogy ez esetben hangfelvételünk van, beszéltünk egy rabtársával, akik mindent elmesélt nekünk” – fogalmazott Hamídi, aki kiemelte: a SAM hivatalosan még mindig eltűntként tartja nyilván a magyar zenészt, hiszen sem a holttestével, sem halotti bizonyítványával nem tudták igazolni halálhírét. Szerinte a magyar kormány feladata lenne megerősíteni, hogy Koltai György elhunyt-e. Kerestük a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, ám mindeddig nem válaszoltak múlt csütörtökön elküldött kérdéseinkre. Riád el-Dudai jemeni emberi jogi aktivista a Népszavának elmondta: a magyar diplomaták jobban teszik, ha közvetlenül az STC-vel veszik fel a kapcsolatot, mivel a jemeni kormánynak nincs rálátása a vele elvileg szövetséges milícia tevékenységére.

A külföldi vezetők egyre hangosabban szorgalmazzák a tűzszünetet, Netanjahu azonban látványos diadalra vágyik.