;

Európai Unió;Karácsony Gergely;Orbán Viktor;hibrid rezsim;

- Karácsony: Az EU finanszírozza Orbán hibrid rezsimjét

Az ellenzéki előválasztáson miniszterelnök-jelöltként induló főpolgármester házról házra, faluról falura győzné meg a magyar embereket.

Azt terveztem, hogy polgármesterként képviselem a budapestieket. Mindenkiben partnert láttam – a magyar kormányban is. Ők azonban mindent megtettek, hogy ellenünk dolgozzanak. Ezután azt éreztem, hogy már nincs okom arra, hogy ne induljak el – idézte Karácsony Gergely szavait a 24.hu a Presse am Sonntag nevű osztrák lapnak adott interjújából. 

A főpolgármester a Fudan Egyetem Budapestre telepítésének ügyéről úgy vélekedett:

„Az a Kína felé való politikai elmozdulásról szól, ez pedig nemzetbiztonsági problémákat vet fel. Egy magyar közgazdász azt mondta, hogy az egyetem építése olyan, mint egy eljegyzési gyűrű Kínával. Ez kérdéseket vet fel Magyarország politikai és katonai szövetségeivel, az EU-val és a NATO-val.”

Karácsony Gergely élesen bírálta az Orbán Viktor vezette kabinetet, egyebek mellett azért, mert „Ő és a kormánya nem végeztek jó munkát a világjárvány elleni küzdelemben és a gazdasági következmények enyhítésében.”

„Magyarország népességarányosan világelső a koronavírus-halálozások tekintetében, az infláció pedig a legmagasabb az Európai Unióban”– érvelt a főpolgármester.

Arra a kérdésre, hogy a mostani kampányban is számít-e olyan kormánypárti támadásokra, amelyek szerint „lebontaná a kerítést”, határozottan válaszolt: Nem. Szerinte a déli határkerítés sok magyar számára garancia a tömeges migráció ellen és a béke megőrzését szolgálja. Ellenben felvetette, hogy Magyarország nem tartja be azokat a nemzetközi és humanitárius törvényeket, amelyeknek mellett elkötelezte magát. – Ezen változtatnunk kell – tette hozzá.

Kitért arra is, hogy „Orbán politikájának negatív hatásai a kis falvakban is nyilvánvalóak.” Ezért helyi szintű kampányt ígért:

„Az országban háztól házig kell mennünk, hogy elmagyarázzuk az embereknek, mit akarunk. Nem véletlen, hogy szülőfalumban jelentettem be miniszterelnök-jelöltségemet. Ez egy tipikus kis falu a magyar vidéken – abban az értelemben is tipikus, hogy az ott lakók veszítenek Orbán kormánya miatt.”

Az ország jelenlegi állapotát firtató kérdésre Karácsony Gergely leszögezte, hogy ez egy „hibrid rezsim, alkotmányos intézményekkel a felszínen, de az alkotmányosságnak már nincs szelleme”. Szerinte a Fidesz által létrehozott, kilencszer módosított alkotmánynak a magyar emberek szempontjából „nincs sok legitimitása.”

„A Fidesz-kormány jelenleg jogszabályi változtatásokat hajt végre a közjavak magánalapítványokba történő áthelyezése érdekében – távol a nyilvános felügyelettől. (...) Minél hamarabb hatalomra kerül az ellenzék, annál nagyobb az esélye annak, hogy a közjavak lopását nem hajtják végre száz százalékosan”– emelte ki.

Karácsony Gergely ugyanakkor  paradoxont említett az Európai Unióval kapcsolatban: szerinte ha Magyarország nem lenne az EU tagja, akkor Orbán Viktor rezsimjének nem lett volna lehetősége úgy gyarapodni és fejlődni, ahogyan ez megtörtént.

„Az EU finanszírozza a hibrid rezsimet. Az elmúlt évtizedben Magyarországra érkezett források és eszközök táplálták a magyar gazdasági növekedést ezekben az években. A korrupció miatt ez az uniós pénz végül hozzájárult Orbán Viktor hatalmának megtartásához”– szögezte le az ellenzéki politikus.

Egyben előállt egy javaslattal is az Európai Bizottság felé, ahelyett, hogy ismét anyagi szankciókat fontolgatna Magyarország ellen:

„ha az EU hajlandó lenne növelni az önkormányzatoknak és a civil társadalmi szervezeteknek juttatott közvetlen kifizetéseket, akkor szankcionálhatja a magyar kormányzati politikát anélkül, hogy az az embereket érintené és egyúttal előremozdíthatná az európai ügyet”.

A kormányfő szerint most a klímarombolók pártján állókkal szemben kell megvédeni a magyarokat, a migránsok egyelőre hátrébb szorultak.