tüntetés;

2021-06-06 21:57:51

"A Fudan betette a kaput"

Sokezres tömeg tiltakozott a kínai egyetem ügye miatt és a kormány ellen. A tüntetők között akadt, aki most először érezte azt, hogy ki kell mennie az utcára demonstrálni.

Semmisüljön meg a gonosz Kínai Kommunista Párt! – buzdított petíció aláírására a szórólap, amit a Kínában üldözött vallási irányzat, a Falun Gong tagja osztogatott szombat kora délután a Hősök terénél, a „kis földalatti” megállójánál. Tucatnyi társa a közelben meditációs gyakorlatokat végzett.

A „Tüntetés a Diákvárosért, a Fidesz ellen!” elnevezéssel meghirdetett demonstráció résztvevői már egy órával a kezdés előtt gyülekezni kezdtek a lezárt Andrássy úton. A magyar kormány 540 milliárdból, jórészt kínai hitelből és kínai cégekkel akarja felépíttetni Budapesten a borsos tandíjat szedő kínai Fudan Egyetemet, ráadásul a Diákváros rovására. „A Fidesz a magyar diákok lakhatását és jövőjét árusítja ki azért, hogy a kínai diktatúra elitegyetemét hozhassa az országba” – állt a szervezők felhívásában.

A vezető beosztásban dolgozó, középkorú Nikoletta személyében olyan tüntetővel is találkoztunk, aki 2010-ben, az első kétharmadkor még „erős Fidesz-szavazó” volt. Azóta gyökeresen megváltozott a helyzet. Sok éve látja, hogy a Fidesz „elfogadhatatlan irányba” tart, ami azonban az elmúlt bő egy évben történt, „már a szürreális kategória”. Nem mehet így tovább, ez ellen valamit tenni kell. A Fidesz mellett soha nem tüntetett, de ellene, úgy érzi, muszáj. Nikoletta egyebek között az egyetemek alapítványi kiszervezését hozta fel példaként, és a gyűlölködést, amiért a Fideszt tette felelőssé. „A magyar emberek nem olyanok, mint a kormány. Nem vagyunk ennyire gyűlölködőek és utálkozóak, nem vagyunk ennyire zárkózottak. A magyar egy barátságos nép volt” – mondta keserűséggel a hangjában. Optimizmusra ad okot, hogy a Fidesz tábora szerinte nem fog bővülni, ellenkezőleg: az ismeretségi körében azt tapasztalja, hogy inkább szavazókat veszít.

– Kínában nincs meg az a kutatási és oktatási szabadság, aminek egy egyetemen meg kellene lennie. A cenzúra mondja meg, mit lehet oktatni és hogyan – kifogásolta Gábor, aki egyetemista barátjával, Istvánnal érkezett a demonstrációra. Gábor tanyán nevelkedett. Ha nem kapott volna kollégiumi férőhelyet, családja anyagi háttere miatt esélye se lett volna rá, hogy albérletet fizessen Budapesten. Ma is vidéken élő szülei „full apátiába” süllyedtek a vírushírektől és a politikában folyó mocskolódástól, már nem követik, mi zajlik a közéletben. Gábor még abban se biztos, hogy egyáltalán értesültek a Fudan-botrányról.

Ha pusztán tudományos szemmel nézzük, akkor se lenne jó, ha kelet felé húzna az ország: egy nyugati egyetem sokkal több valós értéket tud produkálni – erősítette barátja véleményét István. Jellemző esetként említette, hogy hosszú ideig ment a titkolózás a kínai vakcina körül, és a közvélemény számára csak nagy sokára derült ki, milyen csoportokban tesztelték az oltóanyagot.

„Régóta gyülemlik bennem az ellenérzés a kormánnyal szemben, ennek is szeretnék hangot adni” – tette hozzá. Gáborhoz hasonlóan felkészült rá, hogy a Fidesz és a közmédia igyekszik bagatellizálni a demonstráció jelentőségét.

Jámbor András főszervező, a Szikra Mozgalom alapítója és országgyűlési képviselőjelöltje se gondolja azt, hogy egyetlen tüntetés meghátrálásra kényszeríti a Fideszt. A tiltakozásnak így is van értelme. A kínai egyetem létrehozását a „kormányváltás tudja megakadályozni, és én abban reménykedem, hogy ez a tüntetés hozzájárul majd a kormányváltáshoz” – hangsúlyozta lapunknak.

Egy napszemüveges fiatal lány név nélkül se szeretett volna nyilatkozni. Aztán röviden mégis összefoglalta, miért érezte szükségét annak, hogy részt vegyen a demonstráción. Széles mosollyal, az indulat legkisebb jele nélkül közölte: tiltakozni szeretne lényegében „minden ellen, amit a Fidesz csinál”.

Beszéltünk egy nyugdíjas asszonnyal, a 67 éves Erzsébettel is, aki elmondta, hogy életében először jár tüntetésen. Abban bízik, hogy most már tényleg „elindul valami”, hisz egyre több olyasmi történik, amivel egyszerűen lehetetlen egyetérteni. „Nagyon elegem van ebből az egész rendszerből, a Fudan Egyetem pedig betetette a kaput” – magyarázta.

A tiltakozó felvonulás délután négykor kezdődött volna, de a meghirdetett időpontban még javában kígyóztak a sorok a beléptetési pontoknál: a szervezők csak védettségi igazolvány felmutatása után engedték be a területre a tüntetőket. Azok, akiknek nem volt oltási igazolásuk, a kordonokon kívül várakoztak. A becsülhetően nyolc-tízezres tömeg végül félórás csúszással indult el a Kossuth tér felé.

Többen tibeti zászlót hoztak magukkal, gyakori viselet volt az SZFE-s maszk vagy a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) „szabad” feliratú pólója. A „Nem leszünk gyarmat!” molinó utolsó szava cirill betűkkel is felhívta a figyelmet arra, hogy – szemben a kormányzati propagandával – nem Brüsszel felől fenyegeti veszély az országot. Ennek kiegészítéseként tűnt fel a kommunista Kína zászlajával kombinált Fidesz-logó.

„Egy nemzetet kétféleképpen lehet leigázni, karddal vagy adóssággal!” – idézte Orbán Viktort egy plakát, amely a fideszes miniszterelnököt kínai pártfőtitkárként ábrázolta. „Ma Fudan, holnap Tienanmen”, „A diktátorok mind megbuknak” – üzenték a tüntetők. Volt, aki viccesre vette a figurát: „Viktor! Megmondtalak anyukámnak!” Egy fiatal férfi a Szózatot aktualizálta: „Itt félned, nyalnod kell!”

A Kossuth téren koncert fogadta a demonstrálókat. A felszólalók – Jámbor András, Baranyi Krisztina ferencvárosi főpolgármester és civil aktivisták – hosszan sorolták, miért kell minden lehetséges eszközzel fellépni a Fudan Egyetem megvalósítása ellen. Utolsóként Karácsony Gergely főpolgármester, az ellenzéki előválasztáson induló miniszterelnök-jelölt mondott beszédet. A kínai egyetem tervét a Fidesz erkölcsi öngyilkosságának minősítette, és kijelentette: „a Fudan-üggyel kezdjük Magyarország visszafoglalását a hatalomtól”.