Már több mint egymillió EU-polgár kézhez kapta az európai Covid-19 igazolványt, miután több uniós tagállam megkezdte a dokumentum kiállítását, meg sem várva a létrehozásáról rendelkező jogszabály július elsejére időzített hatályba lépését. A rendelet hivatalos jóváhagyása puszta formalitás: kedden az Európai Parlament szavazott róla, és hamarosan a másik jogalkotó, a tagállamok képviselőiből álló EU Tanács is jóvá fogja hagyni.
Brüsszeli várakozások szerint a digitális formában vagy papíron kiállított igazolvány lehetővé teszi az európaiak számára, hogy újra szabadon és biztonságosan utazhassanak az EU területén. A rendelet előírja, hogy a tagországok csak abban az esetben vezethetnek be méltányos és arányos korlátozásokat a tanusítvánnyal rendelkező utazókkal szemben, ha súlyos egészségügyi válsághelyzetbe kerülnek. Az Európai Bizottság a napokban ismét javasolta az EU27-eknek, hogy hangolják össze a járvány miatt hozott intézkedéseiket.
Az Európa-szerte egységes Covid-19 igazolvány díjmentes és mindenki számára hozzáférhető lesz. Azt fogja bizonyítani, hogy a tulajdonosa vagy megkapta a koronavírus elleni védőoltást, vagy a teszteredménye negatív lett, vagy kigyógyult a fertőzésből. A parlamentnek nem sikerült kiharcolnia, hogy a kiadásához szükséges tesztelés ingyenes legyen, azonban az uniós költségvetésből 100 millió eurót elkülönítettek, hogy mindenki megfizethető áron hozzájuthasson. De az EP keddi plenáris vitájában többen aggályosnak nevezték, hogy sok, még be nem oltott ember így sem tudja majd megfizetni a tesztet, és emiatt nem élvezheti a szabad mozgás előnyeit.
A tagállamoknak kötelezően el kell fogadniuk azokat az igazolványokat, amelyek uniós forgalombahozatali engedéllyel rendelkező védőoltás beadását igazolják. Emellett dönthetnek arról, hogy a kötelező karantén vagy tesztelés alóli mentességet kiterjesztik-e azokra az utazókra, akik más vakcinát kaptak. A parlamenti vita két magyar hozzászólója, a fideszes Hidvéghi Balázs és a jobbikos Gyöngyösi Márton egyaránt sürgette, hogy ne alkalmazzanak diszkriminációt az EU-ban nem regisztrált oltóanyagokkal szemben.
A június elseje óta működő technikai rendszer segítségével mindenütt ellenőrizni lehet majd a dokumentum QR-kódjaiban található biztonsági elemeket. Az adatvédelmi előírásokat tiszteletben tartva, a felkeresett országok nem őrizhetik meg a tanusítványon szereplő információkat, az egészségügyi adatok pedig a kiállító tagállamnál maradnak.