A járvány és a válság ellenére is jól futott a szekér a leggazdagabb magyaroknak. Anélkül, hogy a számok tengerébe vesznénk: a tavalyi évről szóló, most közzétett lista szerint a tíz leggazdagabb összvagyona 2506 milliárd forint volt, csak tavaly 669 milliárddal nőtt. (Ez olyan, mintha minden magyarnak majdnem 70 ezer forinttal több jutott volna, csak épp az összes pénzt tíz ember rakta zsebre.) Orbán Viktor barátja, Mészáros Lőrinc 185 milliárd forinttal gyarapodott (az előbbi összehasonlításnál maradva: ebből mindenki 20 ezres plusz bevételhez juthatott volna).
Nem is a vagyon nagysága felfoghatatlan, hiszen világszerte léteznek leggazdagabb százak meg felső tízezer, hanem a gyarapodás üteme. Vannak, akik régóta szerepelnek a listán; Csányi Sándor OTP-vezér például, aki most a második, már a 2000-es évek elején a leggazdagabbak között volt, ahogy Demján Sándor (és örökösei), Széles Gábor, Bige László vagy Wáberer György sem pár hónap vagy év alatt nőtt nagyra. És vannak, akiknek a csillagát a NER rakta fel az égre. A felcsúti gázszerelő pályája – és vagyona – 2014 után kezdett felívelni, ahogy Szíjj Lászlóé, később a kormányfői vő Tiborcz Istváné, korábban Garancsi Istváné és másoké.
A leggazdagabbakat nem tépázta meg az a koronavírus-járvány, amely tavaly jókora mínuszba lökte a GDP bővülést, magasra emelte az államadósságot és az államháztartási hiányt. Rengeteg kis- és közepes vállalkozó volt kénytelen bezárni, nem egy üzlet kirakatában most is ott virít, hogy a lezárás betette nekik a kaput, miközben a kormányzati segítség egész pontosan nulla forint volt. De megérezték a válságot azok is, akiket elbocsátottak, rövidebb munkaidőre, esetleg kényszerszünetre küldtek, vagy akiknek a nyugdíját felzabálja az infláció. Ők most egy másik listán szerepelnek előkelő helyen.