Szerkesztőségi cikkben foglalkozik a Corriere della Sera a kínai Fudan Egyetem tervezett budapesti építésével. A lap megemlékezik arról, hogy Budapesten tüntettek a budapesti kampusz létesítésével szemben, ugyanakkor a cikkíró megállapítja, hogy emögött egy másik egyetemi ügy áll, amelynek Soros György a főszereplője. A magyar származású amerikai üzletember sosem rejtette véka alá, hogy ellenzi Orbán politikáját, „és más liberális kezdeményezések mellett Budapestnek egy nagyszerű egyetemet adott” – írta a Corriere a CEU-ra utalva.
A budapesti kínai egyetem tehát az Orbán és Soros közötti akadémiai és politikai háború legújabb felvonása. De ez egyben egy másik háború legújabb epizódja is, amelyben Kína a populista és szuverenista jobboldalhoz tartozó politikai erők preferált szövetségesévé válik. Ez történt számos európai országban, amikor Kína elindított egy ambiciózus projektet, amelyet "Új Selyemútnak" vagy "Övezet és Út Kezdeményezésnek" neveztek el, és támogatásra talált a tekintélyelvű rendszerekre vágyó politikai erőknél.
Ez történt Olaszországban is 2019-ben, amikor a Liga és az Öt Csillag Mozgalom alkotta kormány egyetértési megállapodást írt alá a Kínai Népköztársasággal, amely az Új Selyemút szellemében a két ország között elfogadott ipari, kereskedelmi és pénzügyi kezdeményezések egybefogását jelentette. A Kínával való hasznos kapcsolatokra való törekvés érthető: senki sem fordíthat hátat egy hatalmas és rendkívül szorgalmas piacnak – állapította meg a Corriere della Sera. A lap azonban hozzátette:
Létrejött egy "populista internacionálé", amelyben Kína számíthat barátságokra és szövetségekre, ahol a politikai érdekek fontosabbak, mint a gazdasági érdekek.