Ángel Sanz Briz;

- Könyvben „Budapest angyaláról”

Negyvenegy évvel ezelőtt hunyt el Ángel Sanz Briz nagykövet, aki 1944-ben a budapesti Spanyol Nagykövetség ügyvivőjeként tanúja volt a deportálások megkezdődésének.

A fiatal diplomata, Raoul Wallenberghez, Carl Lutzhoz, Angelo Rottához, Giorgio Perlascához és másokhoz hasonlóan arra fordította erőfeszítéseit, hogy a lehető legtöbb életet megmentse: több mint ötezerkétszáz magyar zsidót menekített meg. Embermentő munkájáról szól Dobos Erzsébet A spanyol diplomata című könyve, amelyet hétfőn mutatott be a Spanyol Nagykövetség.

– Ángel Sanz Briz a kivételes egyéniségekhez tartozik, aki amellett, hogy kiváló diplomata volt, nem tudott részvétlen maradni a magyarországi zsidóüldözés láttán, és mint a Spanyol Királyság képviselője, minden lehetőt megtett, hogy segítséget nyújtson nekik. Különböző okok miatt azonban neve és elismerése, mint a Világ Igaza (a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet kitüntetése, amelyet azoknak adományoznak, akik életüket kockáztatva zsidókat mentettek a vészkorszakban – a szerk.) hosszú ideig nem került be a köztudatba – idézte fel a „Budapest angyalaként” is ismertté vált spanyol diplomata alakját a könyv szerzője a nagyköveti Rezidencián tartott eseményen, ahol Anuncia Fernández de Córdova spanyol nagykövet, és Sebes József, a kötetet megjelentető Wallenberg Egyesület elnöke is beszédet tartott, s lerótta tiszteletét a holokauszt áldozatai és túlélői előtt.

A fiatalok edukációját is célzó Wallenberg Füzetek sorozatban kiadott kötet dokumentumok kíséretében mutatja be Magyarország 1944-45 közötti történéseit, a spanyol – magyar diplomáciai kapcsolatok alakulását, és a semleges országok fellépését a budapesti zsidók megmentése érdekében. A könyv képet ad a Spanyol Követség intézkedéseiről, az alkalmazottakról, a védett házakról, és a mentettek visszaemlékezéseiből is. 

Noha a névsor rendhagyó, ideológiai és világnézeti szempontokat nem vettek figyelembe az MMA kutatóintézetében készült lexikonnál, amely a saját kánonok kialakítását kínálja.