Hiába szűnt meg hétfőn a koronavírus-járvány miatt elrendelt veszélyhelyzeti jogrend az önkormányzatoknál: újból összeülhetnek a képviselő-testületek, a polgármesterek pedig elvesztették a járvány idejére garantált többletjogaikat, amelyekkel lényegében egy személyben, testületi döntések nélkül igazgathatták településeket, Szekszárdon ez nem így van – derült ki a 24.hu csütörtöki írásából.
A lap szerint Ács Rezső fideszes polgármester konzerválni próbálja a különleges jogrendet: az utolsó pillanatban hozott olyan rendeleteket, amelyekkel átvariálta az önkormányzat működését. Az ellenzék ugyanis azután, hogy Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a hónap elején bejelentette: megszűnik a polgármesterek teljhatalma, már indítványozta: a polgármester június 16-ára hívjon össze közgyűlést.
Bomba Gábor ellenzéki frakcióvezető elmondása szerint a napirendre is javaslatot tettek, ám a polgármestertől nem érkezett válasz, így nem derült ki az sem, hogy mikor szándékozik megtartani a járványhelyzet utáni első ülést. A jelek szerint rendes ülés a nyáron már nem is lesz. – A polgármester ezzel szemben az utolsó pillanatban meghozott rendeleteivel jól megnyirbálta a képviselők és a bizottságok jogosítványait, és saját embereinek adott újabb pozíciókat – tette hozzá.
Tájékoztatása szerint Ács Rezső még június 11-i dátummal átszabta a képviselő-testület eddigi szervezeti és működési szabályzatát, valamint a bizottságok jogköreit és összetételét is. Ennek alapján elvette a bizottságok összes komoly döntési jogát, és átadta saját magának, továbbá az összes beszerzéssel és pénzzel összefüggő kérdésről egyedül a polgármester dönthet. Ugyanakkor a képviselők ezentúl a közgyűlésben új napirendre nem tehetnek javaslatot, csak a polgármester vagy az alpolgármester. Rendkívüli közgyűlést a képviselők nem hívhatnak össze, még kérdezni sem lehet, megszűnnek az interpellációk is. Az ellenzéki frakció ezért Ács Rezső döntései ellen panasszal élt a kormányhivatalnál.
A lap emlékeztetett, a fideszes polgármester már elejétől fogva maximálisan kihasználta a koronavírus-járvány adta jogi lehetőségeket, figyelmen kívül hagyta az akkor még többségben lévő ellenzéki képviselők javaslatait, sőt a fizetésüket is csökkentette.