oltás;Delta;koronavírus;NHS;harmadik hullám;

- Támad a delta variáns, veszélyben a brit szabadság

Nagy erőfeszítéseket tesz a brit kormány, hogy elkerülje a járvány újabb hullámát. Péntek óta több millió embert oltottak be.

Imponáló számokkal hívta fel magára a figyelmet az angliai oltóprogramért felelős foglalási rendszer péntek óta, amikortól minden 18 éven felüli lakos jelentkezhetett első vakcinációjára. A tömegméretű akció az NHS, a brit egészségügyi ellátás utolsó, "olimposziként" jellemzett programja arra, hogy teljesítse a kormány ígéretét a teljes felnőtt lakosság legalább az első dózissal való ellátására július 19-e, a járványügyi korlátozások alóli teljes felszabadulás határideje előtt. A "végső lökésben" olyan ikonikus futballstadionok is részt vettek, mint Stamford Bridge (Chelsea), a Tottenham Hotspur Stadium, a London Stadium (West Ham), vagy Selhurst Park (Crystal Palace). Az NHS búcsúzó vezérigazgatója, Sir Simon Stevens elégedetten nyilatkozott arról, "milyen nagy dolog, hogy az egész országban minden felnőtt előtt számára hozzáférhető a Covid-19 védőoltás és máris több mint 3 millió huszonéves vette igénybe”. A pandémia mindenkire óriási nyomást helyezett, de a fiatalokat különösen súlyosan érintette. A hétvégére országszerte a lakosság közel 60 százaléka kapta meg mindkét és 81 százalék az első oltását.

A koronavírus és a vakcina közötti öldöklő küzdelem soha nem volt élesebb, hiszen a Public Health England közegészségügyi hivatal jelentése szerint az elmúlt héten 79 százalékkal emelkedett a napi új megbetegedések száma, a hét végére 10-11 ezret is elérve, illetve kétszer annyian szorulnak kórházi kezelésre. Adam Finn professzor, a legfontosabb döntéseket meghozó Vakcinációs és Immunizációs Közös Bizottság (JCVI) tagja úgy értékeli, miután a számok, ha nem is olyan gyorsan, de növekednek, feltétlenül igaz, hogy "úton van a harmadik hullám", melyért az esetek 99 százalékában a minden korábbinál fertőzőbb delta (indiai) vírustörzs felelős. Európában egymillió lakosra számítva az Egyesült Királyság 121-gyel fölényesen vezet a napi átlagos megbetegedések számában a második helyezett Portugália (87) és Lettország (73) előtt. Szerencsére a halálesetek csak 0,2 százalékot tesznek ki. A The Sunday Times-ban közzétett Our World in Data európai listán Magyarország 11-gyel és 0,8 százalékos halálozási aránnyal a 24. helyen áll.

A brit vakcinaprogram sikerét szakértők leginkább azzal magyarázzák, hogy a lakosság általában oltáspárti, már a "hagyományos" influenza elleni védőoltást is a 65 éven felüliek 72,6 százaléka vállalta be, messze meghaladva a 44 százalékos európai átlagot. A koronavírus elleni harcban pedig a legtöbbet az nyomhat a latba, hogy a járványügyi szakértők tanácsának megfelelően a kormány korral lefelé haladó rendet követett, legfőképpen az időseket és a különösen veszélyeztetett krónikus betegeket védve a vírustól. Most, amikor a felnőttkor küszöbéig sikerült eljutni az oltási programban, a meggyőzés ereje különösen fontos, lévén a 30 éven aluliak a társadalom szociálisan legaktívabb rétege. Az oltási program népszerűsítése odáig terjedt ki, hogy felkapott társkereső applikációk, köztük a Tinder és a Bumble lehetővé tették a felhasználók számára, hogy profiljukhoz hozzáadják beoltottsági szintjüket.

A BBC vasárnap reggeli Andrew Marr magazinjában sok szó esett a britek nyári utazási lehetőségeiről és általánosságban arról, hogy hosszabb távra kell berendezkedni a koronavírussal való együttélésre. Susan Hopkins, az angol közegészségügyi hivatal igazgatója ismét a belső turizmusra próbálta rábeszélni a közvéleményt, ami egy a júniusi átlagnál hűvösebb és esősebb napon ironikusnak tűnt. A szakember szerint az emberek ugyanúgy megtanulják elfogadni a Covidot, mint a téli légzőszervi megbetegedéseket. A lakosság sérülékenyebb része várhatóan emlékeztető oltásban részesül majd, de remélhető, hogy új gyógyszerek kifejlődésével megakadályozható lesz a kórházi kezelés szükségessége. Hopkins számítása szerint július 19-re, az ún. Terminus Day-re, a „végállomás elérésének napjára” a lakosság 70 százalékát be lehet oltani, és akkor végre valamennyi korlátozást fel lehet oldani. Akár már előbb megvalósulhat, hogy a duplán beoltottak gyorsteszttel válthatják ki a covidos beteggel kapcsolatba kerülést követő tíznapos karantént.

Második egymást követő napon döntött rekordot Moszkvában a koronavírus-járvány újonnan regisztrált fertőzöttjeinek a száma szombaton, az elmúlt 24 órában 9120 új esetet jelentettek a fővárosból