GDP;MNB;előrejelzés;infláció;

2021-06-24 22:53:08

Akár 16 százalékos növekedés is jöhet

A jegybank nem a gyors újraindulás, hanem annak kelletlen mellékhatása, a megugró infláció miatt aggódik.

A második negyedévben a magyar gazdaság növekedése meghaladhatja éves alapon a 16 százalékot – mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) igazgatója a a jegybank sajtótájékoztatóján. Tavaly a második negyedben voltak a nagy lezárások, akkor 13,3 százalékkal csökkent a termelés, így ez a rendkívül alacsony bázis és a kétségtelenül megindult kilábalás együtt eredményezi majd a magas második negyedéves GDP-növekedést. A jegybank éves átlagban idénre 6,2 százalékos növekedést vár, vagyis a kormány által a 2022 első két hónapjára ígért szja visszatérítés készpénznek vehető, ugyanis a kormányfő önkényesen 5,5 százalékos növekedési küszöbhöz kötötte a gyermekesek adóvisszatérítését.

A jegybank szerint a gazdaság kétségtelenül újraindult, hisz már harmadik negyedévben növekszik, így az idei 6,2 százalék után még jövőre is 5,5 százalékkal nőhet a magyar gazdaság. A gyors újraindulás miatt nagyon feszessé válik/vált a munkaerőpiac, jelentős kereslet mutatkozik a jól képzett, nyelveket beszélő munkaerőre – mondta Balatoni. Az erős munkaerő kereslet miatt nő a munkavállalók alkupozíciója, ezért a korábban várnál magasabb, 7,4 százalékos bruttó béremelkedést várnak a versenyszférában, míg nemzetgazdasági szinten nyolc százalékot.

Ám a jegybank nem a gyors újraindulás, hanem annak kelletlen mellékhatása, a megugró infláció miatt aggódik, ezért is kezdett a héten kamatemelési ciklusba. Kedden a jegybankárok az alapkamatot 0,6 százalékról 0,9 százalékra emelték, de az elemzők arra számítanak, hogy az év végéiig 0,15 százalékpontos lépésesekben 1,5 százalékra tolja fel a jegybank a kamatait.

Májusban már 5,1 százalék volt az éves infláció, az MNB azzal számol, hogy júliusra az árindex 4 százalék közelébe süllyed, és az év végéig ott is marad, így az idei éves átlagos áremelkedés 4,1 százalék lesz, 2022-ben pedig 3,1 százalékra csökken az árindex.