fesztivál;pandémia;Music Hungary Szövetség;

- A fesztiválok hatvan százaléka marad el idén

Bár a koncertek védettségi igazolvánnyal látogathatóak, a jegyeladások 2020. január környéki adatokat mutatnak.

Mintegy négyszáz fő részvételével zajlott a Rendezvény ReStart 2021 konferencia, azzal a céllal, hogy konkrét tanácsokkal, tapasztalatcserével segítsék a rendezvények újraindulását. A Magyar Turisztikai Program Alapítvány, a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgáltatók Szövetsége által szervezett esemény részeként érintették a kulturális fesztiválokat és a zeneipar kilátásait is. A szervezők közleménye szerint Demeter Szilárd miniszteri biztos, a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetője a zenei szektor újraindítása kapcsán elmondta, válságállóbbá kell tenni a hazai zeneipart, hangsúlyosabban kell foglalkozni a saját piacunkkal. Ennek érdekében olyan intézkedéseket említett, mint a rádiók ösztönzése több magyar zene lejátszására, a társművészeti produkciók és az alkalmazott zenei szolgáltatók körének bővítésének támogatása, illetve a tehetséggondozás támogatása.

Szintén a könnyűzenei piac kihívásaival foglalkozott Weyer Balázs, a Music Hungary Szövetség elnöke, aki kiemelte: idén a fesztiválok hatvan százalékát nem tartják meg, emiatt 65 milliárd forint esett ki a szektorból, s bár a koncertek védettségi igazolvánnyal látogathatóak, a jegyeladások 2020. január környéki adatokat mutatnak – ez a leggyengébb hónap a zeneiparban.

Weyer Balázs ismét hangsúlyozta: az öt százalékos kulturális áfa bevezetése nemcsak az iparág újraindításában segítene, de abban is, hogy jobb versenypozícióba kerüljünk, akár a régió zeneipari központjává váljunk. Galambos Henrietta, a Szépművészeti Múzeum jogi osztályvezetője ismertette: a járvány alatt világszinten hetvenhét százalékkal csökkent a múzeumok, galériák látogatottsága; a Szépművészeti Múzeumba is kilencven százalékkal kevesebb vendég érkezett.

Kádár Tamás lett a szövetség társelnökeA Music Hungary Szövetség három évvel ezelőtti megalakulása óta először választott új vezetőséget. Az első ciklus tanulságai és a járvány időszaka által hozott példátlan nehézségek, a megnövekedett kiszolgáltatottság és szakmai egymásrautaltság tapasztalatainak a birtokában átalakított szervezeti struktúrában, a korábbi, reprezentatív 16 fős helyett 3 fős operatív elnökséggel vág neki a következő három évnek. A Szövetség elnöke maradt Weyer Balázs, a Hangvető programigazgatója, a Budapest Ritmo világzenei fesztivál egyik alapítója. A Szövetség új társelnöke Kádár Tamás, a Sziget Zrt. cégvezetője, az elnökség új tagja pedig Temesi Bertalan Artisjus-díjas basszusgitáros, zenei producer lett. A Szövetség felügyelőbizottságának új tagjai Chikán Eszter, Dominus Ákos és Oszkó-Jakab Natália lettek. A szövetség kiemelt célja továbbra is a zeneipar szereplőinek összefogása, érdekeik képviselete. 

A művészt, akinek selyemre festett alkotásai és selyem kollázs képei mind Magyarországon, mind külföldön népszerűek voltak, szombat éjjel érte a halál.