A dokumentumot az Identitás és Demokrácia Európája (ID), az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) pártcsaládjához tartozó tömörülések írták alá, a függetlenek közül pedig a Fidesz, amely korábban az Európai Néppárt (EPP) tagja volt. A Fideszen kívüli aláírók a következőek. Az ID frakciójából: Liga (Olaszország), Nemzeti Tömörülés (RN, Franciaország), Osztrák Szabadságpárt (FPÖ, Ausztria), Flamand Érdek (VB, Belgium), Dán Néppárt (DPP, Dánia), Ekre (Észtország), Finnek Pártja (PS, Finnország). Az ECR frakciójából: Jog és Igazságosság (PiS, Lengyelország), Vox (Spanyolország), Olasz Testvérek (FdI, Olaszország), JA21 (Hollandia), Görög Megoldás (EL, Görögország), Kereszténydemokrata Nemzeti Parasztpárt (PNT-CD, Románia), LLRA-KSS (Litvánia), VMRO (Bulgária).
„Az Európa jövőjéről nemrégiben megkezdett vitában – olvasható a felhívásban – nem hiányozhat a nemzetek szabadságában és az európai népek érzésében érdekelt, az európai hagyományok által összekötött polgárokat képviselő pártok hangja. Európa viharos történelmét, különösen az elmúlt évszázadban, számos viszontagság jellemzi. A szuverenitásukat és területi integritásukat az agresszoroktól védő nemzetek szenvedései minden emberi elképzelést felülmúlna. A második világháború után néhány európai országnak évtizedekig kellett küzdenie a szovjet totalitarizmus uralmával, mielőtt visszanyerte volna függetlenségét."
A dokumentum szerint „az Európát az elmúlt évtizedben megrázó válságok sorozata megmutatta, hogy az európai együttműködés akadozik, különösen mivel a nemzetek lassan úgy érzik, hogy megfosztották őket jogos szuverén jogaik gyakorlásának jogától." A szöveg szerint az európai intézményeknél az „ideológiai monopólium érvényesítésére irányuló veszélyes tendencia” alakult ki. „Meggyőződésünk, hogy az európai nemzetek együttműködésének a hagyományokon, az európai államok kultúrájának és történelmének tiszteletben tartásán, Európa zsidó-keresztény örökségén kell alapulnia, és nem célozhatja azok elpusztítását".
A szöveg így folytatódik: "Megerősítjük meggyőződésünket, hogy a család nemzetünk alapvető egysége. Egy olyan időszakban, amikor Európa komoly demográfiai válsággal néz szembe, alacsony születési rátával és elöregedő népességgel, a családbarát politikának kellene választ adnia a tömeges bevándorlásra".
A szöveg szerint az EU alapértékeivel nem ellentétes, hogy egy sor kérdés megoldása brüsszeli hatáskörbe került. Ezért, mint írja a dokumentum, deklarálni kell az egyes államok sérthetetlen hatásköreit, erősíteni kell a nemzeti alkotmánybíróságokat. Az aláírók egy „megreformált” EU-t akarnak.
Nem kérdés, hogy továbbra is vannak törekvések a populista frakciók egyesítésére, s előszeretettel látná magát egy populista mozgalom élén Orbán Viktor, de ez a dokumentum is csak azt jelzi, hogy ezeket a pártokat nem könnyű közös nevezőre hozni. A szuverenitás közös pont ugyan, de egy sor kérdésben más elvet képviselnek.