Már csak egy lépés választ el attól, hogy megoldódjon életem nagy rejtélyeinek egyike. Igaz, ezt a lépést eddig sosem sikerült megtenni, Anglia válogatottja az Európa-bajnokságok történetében még egyszer sem vívott döntőt. Most is csak azért merek eljátszani a lehetőséggel, mert a legjobb négy találkozóit Londonban rendezik. Na most, Anglia vb-döntőt egyetlen egyszer vívott; akkor, amikor a világtornát a brit szigetországban rendezték, és a fair play súlyos sérelmei árán, megannyi manőverrel a topra juttatták a házigazda csapatot.
Nincs ember, aki bebizonyította volna, hogy Geoff Hurst felső kapufás labdája a lécről a gólvonalon túlra vágódott az NSZK ellen, 2:2-nél. Amikor Tofik Bahramov – az idő tájt baráti szovjet, a mai trend szerint baráti baltás azeri – partjelzőt megkérdezték, látta-e, hogy a lövés benn ért földet, azt felelte: nem. Akkor miért intett? – következett az obligát felvetés. „Sztálingrádért.”
A lényeg: életemben ez volt az egyetlen alkalom, hogy Anglia legjobbjait döntőben láttam. Különben nemegyszer azt tapasztaltam, „a labdarúgás tanítómestereinek” nevezett britek nemhogy rendszerint kiesnek, de időnként még magára a vb-re vagy Eb-re sem jutnak el. A hetvenes években nem volt világ- és Európa-bajnokság, amelyen részt vehettek volna. Potty, potty, potty. A nimbuszuk sokak szemében így is változatlan maradt egészen a legutóbbi időkig, mert a 2016-os Eb-n Izlandtól elszenvedett vereség után tényleg el kellett gondolkozni: létezhet-e nagy csapat fél évszázad szűnni nem akaró sikertelenségével? Arról a nizzai meccsről Gary Lineker azt írta: „A legnagyobb kudarc labdarúgásunk történetében. Anglia olyan ország együttesétől kapott ki, amelyben több a vulkán, mint a profi futballista.”
Azért az sem volt semmi, amikor (1950-ben) az Egyesült Államok amatőrjei küldték haza a vb-ről az angolokat. Az amerikai kapus Frank Borghi halottaskocsit vezetett családja temetkezési vállalkozásában... De lehet, hogy vége az elhantolásnak. Ha Anglia együttese e héten legalább egyszer, pláne, ha kétszer nyer, a több mint sportágban új időszámítás kezdődik.
A kontinens szembesül azzal: a tanítómesterek megtanultak futballozni.