merénylet;Haiti;politikai gyilkosság;

Jovenelle Moïse és felesége

- Nem tudni, miért lőtték le Haiti elnökét

Pár embert már letartóztattak, de bővebb információt nem közöltek a helyi hatóságok. Így egyelőre az indíték sem ismert.

Tizenkét golyó találta el Jovenelle Moïse haiti elnököt- írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung az ügyet tárgyaló bíróra hivatkozva.

A német lap a támadás részleteiről szólva azt írja, a politikus három gyereke és felesége is a házban tartózkodott, amikor a merénylők rájuk rontottak. A first ladyt Floridába, Miamiba szállították kórházi kezelésre. Az elnök testőrei megsérültek a rajtaütésben, egy szobalányt valamint egy másik alkalmazottat megkötöztek. A Le Nouvelliste című haiti lap szerint a támadók azt kiabálták, hogy "DEA művelet". 

A DEA a Drug Enforcement Administration (kábítószer-ellenes hatóság) rövidítése, amely az Egyesült Államok egyik bűnüldöző szerve. Utóbbi szervezet tagadja, hogy bármi köze lenne a történtekhez.

Reginald Boulos, a meggyilkolt elnök politikai ellenfele szerint egy államfő megölése soha nem lett volna az ellenzék programja.  

"Nem hiszem, hogy az ellenzéknek lenne ma lehetősége egy ilyen jól szervezett küldetés végrehajtására" - mondta a Haitian Times című újságnak. Sok más haiti politikus nem kommentálta a merényletet. Eddig senki sem vállalta magára a gyilkosságot.

Haiti megfigyelők - mint például Katja Maurer, a Medico International segélyszervezet munkatársa -  biztosak abban, hogy a támadás "nagyon profi" volt és a helyi bűnbandáknak nagy valószínűséggel nem volt közük hozzá, annak ellenére, hogy nagy mértékben bővült a fegyverarzenáljuk. Maurer érzékeltette: még néhány évvel ezelőtt is macsétákat használtak a bűncselekmények elkövetéséhez és mopeden járták a környéket. 

Elnöksége alatt Moïse szisztematikusan igyekezett megszilárdítani hatalmát. Jelentések szerint a bandák az ő szolgálatában álltak, mint afféle paramilitáris egységek, amelyek az elnöki akaratot hajtották végre az utcákon. Maurer szerint sok ember amiatt aggódott inkább, hogy a politikus egy új diktatúrát hoz létre. Véleménye szerint egy ellentmondásos személyiség volt.   

Léon Charles rendőrfőnök szerda este közölte, hogy négy gyanúsítottat megöltek, két másikat pedig letartóztattak.  A lelőtt gyanúsítottak állítólag fehérek. Több információ egyelőre nem ismert, így azt sem tudni, milyen nemzetiségűek azok, akiket elfogtak és azt sem, miért végeztek a vezetővel.
Helyszínelők az elnöki rezidencia közelében.

Claude Joseph ügyvezető miniszterelnök már röviddel a gyilkosság után bejelentette, hogy a támadók spanyolul kommunikáltak. Egyes helyi hírportálok már Venezuelához és Kolumbiához kapcsolták a bűncselekményt. 

A lap szerint most kérdés, hogy politikailag ki fogja irányítani az országot. Claude Joseph megbízott miniszterelnök szerdán közölte, hogy ő vette át a hatalmat. Ariel Henry - akit Moïse hétfőn nevezett ki, és akinek szerdán kellett volna hivatalba lépnie, mint miniszterelnök - bírálta a lépést. Úgy vélekedett, elhamarkodott lépés volt az egész országra kiterjedő szükségállapotot hirdetni. Számára Joseph egyébként nem legitim kormányfő. Katja Maurer szerint az utóbbi időben többször is mészárlások és gyilkosságok sújtották az országot, de az elnök elleni merénylet volt az, ami már a nemzetközi közösség figyelmét is felkeltette. 

Mint lapunk is beszámolt róla, Jovenelle Moïse elnököt szerda hajnalban ölték meg, miután fegyveresek lerohanták az otthonát. 

A belarusz diktátor mindent megtesz, hogy azon kevés médiafelületet is elhallgattassa, amely nem a rendszer propagandáját szolgálja ki.