– Nincs szó arról, hogy az UEFA politikai döntést hozott volna, amikor a magyar szurkolók egy részének viselkedése miatt megbüntette a Magyar Labdarúgó-szövetséget (MLSZ) – nyilatkozta lapunknak Böcskei Balázs politikai elemző, az IDEA Intézet kutatási igazgatója, volt játékvezető. A szankcióknak nincs közük ahhoz, hogy nemzetközi tiltakozást váltott ki a magyar Országgyűlés által elfogadott úgynevezett pedofíliatörvény, amely a „szexuális ragadozókat” egybemossa a szexuális kisebbségekkel. Ez csak időbeli egybeesés – jelentette ki.
Ahogyan arról a Népszava is beszámolt, az UEFA egyebek mellett homofób szurkolói rigmusok miatt büntette 100 ezer euróra a magyar szövetséget. Az Európa-bajnokság több meccsén előfordult incidensek következményeként a magyar válogatottnak a soron következő két hazai, UEFA-rendezésű mérkőzését zárt kapuk mögött kell lejátszania.
Böcskei Balázs elmondta, hogy az UEFA lépéseit, direktíváit és szankcióit a saját elvei határozzák meg, nem politikai megfontolások. Márpedig az európai szövetség működésében alapelv az emberi méltóság védelme. Nincs jelentősége annak, hogy hol történnek idegenellenes, homofób vagy rasszista megnyilvánulások, az UEFA egyre szigorúbban fellép ezek ellen. Magyarország ilyen tekintetben visszaesőnek számít.
Bár a látszat éppen mást mutat, Böcskei Balázs személyes tapasztalataiból kiindulva állítja, hogy a magyarországi lelátói kultúra sokat javult – moderáltabb, pacifikáltabb lett – az elmúlt harminc évben. A szélsőséges megnyilvánulások régebben sokkal inkább tömeges méreteket öltöttek, mint napjainkban.
A politikai elemző a portugálok és franciák elleni meccsen is kint volt a Puskás Arénában. Tanúsíthatja, hogy valóban elhangoztak vállalhatatlan rigmusok. A szurkolótábor nagy és jelentős része azonban nem csatlakozott ehhez a kórushoz. „Egy hangos kisebbség miatt büntetnek minket” – állapította meg Böcskei Balázs.
Muszbek Mihály sportközgazdász szerint egyelőre nem lehet megmondani, mekkora bevételkieséssel jár a két zárt kapus mérkőzés. Pillanatnyilag annyi biztos, hogy a tiltás nem a nagy érdeklődéssel várt világbajnoki selejtezőkre vonatkozik (azok ugyanis nem az UEFA, hanem a FIFA égisze alatt zajlanak).
Kérdés, hogy mekkora téttel bírnak majd azok a meccsek, amelyeket végül üres lelátók előtt kell megrendezni, és mely csapatok lesznek az ellenfelek. A Puskás Arénában telt ház, 68 ezer néző esetén mérkőzésenként nagyságrendileg 600 millió forintos jegybevétel folyik be a szövetség kasszájába. Egy barátságos vagy kevésbé jelentős meccsen viszont jóval alacsonyabb (10-20 ezres) nézőszámmal, olcsóbb jegyekkel, így csak 30-50 milliós bevétellel lehet kalkulálni.
Akárhogyan is van, Muszbek Mihály nem tart attól, hogy az UEFA szankciói anyagi romlásba döntik majd az MLSZ-t. Még akkor sem, ha figyelembe vesszük a 100 ezer eurós, mintegy 35-36 millió forintos büntetést is. A sportközgazdász hangsúlyozta, hogy az MLSZ évente 45 milliárd forinttal gazdálkodik. Ehhez képest – mondta Muszbek Mihály – „teljesen jelentéktelen” összegről beszélünk. Hozzátette: az a morális kár, amit az üres stadion látványa okoz, sokkal nagyobb, mint a kieső bevétel.
Szijjártó Péter külügyminiszter továbbra is az európai szövetséget bírálja. Azok után, hogy nyilvánosságra kerültek a bizonyítékoknak nevezett felvételek, még szánalmasabbnak és gyalázatosabbnak minősíthető az UEFA döntése – mondta a fideszes politikus az MTI tudósítása szerint újságíróknak Brüsszelben. Szijjártó amúgy a németeket nemrég még arra szólította fel, hogy ne keverjék össze a sportot a politikával.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) lapunk kérdésére küldött állásfoglalása a kormány felelősségét vizsgálta. Miközben kormánytagok és kormánypárti politikusok felháborodásuknak adnak hangot amiatt, hogy az európai futballszövetség zárt kapus meccsekkel bünteti a magyar válogatottat, éppen az általuk keresztülvert homofób propagandatörvény és az azt övező kormányzati gyűlöletpropaganda az, ami a szurkolók közt is egyértelműen felbátorította a verbális és fizikai agresszió elkövetőit – konstatálta az emberi jogi szervezet.
A TASZ úgy ítéli meg, az ország vezetőinek inkább szégyenkezniük kellene amiatt, hogy az állami gyűlöletpolitika az Európa-bajnokságot is beárnyékolta, de felháborodásuknak és harcias nyilatkozataiknak nem láttuk nyomát még akkor sem, amikor a Puskás Arénában külföldi szurkolókat bántalmaztak a szivárványos arcfestésük miatt. A TASZ szerint tudatosítanunk kell magunkban és az egész társadalomban, hogy a kormány gyűlöletpropagandája a politikai haszonszerzés érdekében állítja szembe egymással az embereket.