fővárosi önkormányzat;antitestek;antitest-vizsgálat;

2021-07-13 17:54:45

Fővárosi antitestvizsgálat: a mérhetetlen védelem

Az antitesztszám alapján a kínai oltást kapott és megvizsgált hatvan év felettiek negyedénél „a védettség nem elégséges” – elkészültek a fővárosi tesztkampány első eredményei.

Közzétette az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzat az oltások hatékonyságának mérésére szolgáló antitest-tesztelés első körös eredményét. A teszteredményekről kiadott közlemény szerint a kínai Sinopharm oltások hatékonysága messze elmarad a nyugati vakcinákétól, de még az orosz Szputnyik oltóanyagtól is.

A fővárosi önkormányzat – az arra jelentkező kerületi önkormányzatokkal együttműködésben – az elmúlt hét elejétől biztosított lehetőséget a 60 év feletti budapesti lakosoknak ingyenes koronavírusantitest-tesztelésre. Összesen 20 ezer teszttel mérték a leginkább veszélyeztetettek ellenanyagszintjét, ebből kétezret a főváros, a többit a kerületek végeztettek el. Csupán a kormánypárti vezetésű V., XVI. XVII. és a XXI. nem csatlakozott a programhoz. Az érdeklődés minden előzetes várakozást felülmúlt, a fővárosi időpontok másfél óra alatt beteltek. A tesztelés során vénás vérből vett mintából, az ABBOT diagnosztikumokat gyártó cég által forgalmazott SARS-CoV-2 IgG II Quant Assay teszt módszer alkalmazásával, szerződött külső laboratórium végezte el a vizsgálatokat. A tesztelésre jelentkezők önkéntesen adhatták meg az oltottságukra vonatkozó adatokat, amely alapján az első 1798 vizsgálatból 1760 esetben volt értékelhető részletesen az eredmény.

A résztvevők véletlenszerű kiválasztásának, illetve súlyozás hiányában a tesztelés nem számít reprezentatívnak a hatvan év feletti körében, de az önkéntesen tett nyilatkozatok és adatszolgáltatások alapján elvégzett adatok értékelése és bemutatása azért tanulságokkal szolgál. A kínai Sinopharm oltóanyag esetében a tesztelésben részt vevő, az oltásukról nyilatkozó 60 év felettiek 23,9 százalékánál a védettséghez nem elegendő IgG típusú neutralizáló antitest mennyiséget mértek a vérben. A többi oltóanyag esetében a megfelelő antitest-szinttel nem rendelkezők aránya lényegesen alacsonyabb volt. Míg a Sinopharmnál 294, a Pfizer-BioNTech estében kettő, a Szputnyik V. oltóanyag használata után hét esetben mértek elégtelen antitest szintet. Az AstraZeneca, a Janssen és a Moderna esetében a hangsúlyozottan nem reprezentatív teszteredmények 100 százalékos hatékonyságot mutattak. A Pfizernél 99,25 százalékos, a Szputnyiknál 94,53 százalékos, míg a Sinopharm esetében 76,1 százalékos a hatékonysági mutató.

Az is beszédes adat, hogy a tesztelésre jelentkezők 70 százaléka (1230 fő) a Sinopharm oltóanyagot kapta meg, vagyis a kínai oltással szemben sokkal nagyobb a lakossági bizalmatlanság. A Szputnyikban, úgy tűnik, sokkal jobban hisznek: a jelentkezők alig 7,2 százaléka tartozott az orosz szerrel oltottak közé. Kissé meglepő módon csaknem kétszer annyian (13,2 százalék) voltak a Pfizer vakcinázott teszteltetők.

Müller Cecília országos tiszti főorvos korábban többször azt állította, nincs okuk aggodalomra azoknak, akiknél alacsony antitest mennyiséget mérnek, mert a szervezet védekezésének egy másik mechanizmusa, a sejtes immunitás ettől még kialakulhatott. Csakhogy Puskás László biológus, a Szegeden magánlaboratóriumot működtető Avidin Kft. ügyvezetője korábban azt mondta a Népszavának: több tucat eddigi vizsgálataik alapján valószínűsíthető, hogy akinek az oltás hatására nem alakult ki antitestest védelme, annál nagy százalékban a sejtes immunitás sem fejlődik ki.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) múlt heti adatai szerint Magyarországon a 2,59 millió 60 éves vagy annál idősebb emberből kicsivel több mint kétmilliót oltottak be eddig. Közülük 568 ezren kapták a kínai vakcinát. Azt ATV kérdésére a humántárca úgy reagált, hogy a főváros Soros György támogatásával indított Covid-tesztakciót, és nem terveznek országos ellenanyagmérést.