kormány;főváros;vakcina;Sinopharm;

- Idősek oltása: a Sinopharm a gyenge pont

Egy lapunknak nyilatkozó szakértő szerint áprilisig nagyon is jó volt, hogy elérhetővé tette a kormány a kínai oltást, ám amikor beköszöntött a „vakcinabőség” a modernebb oltóanyagot kellett volna tömeges oltásként használni.

Miközben egyre nagyobb a bizonytalanság a kínai szerrel oltottak körében, hogy védettek-e a vírus negyedik hulláma ellen, a kormány cikkünk megjelenéséig még nem hozta nyilvánosságra, hogy döntöttek-e a harmadik oltás beadásáról. Karácsony Gergely Facebook-bejegyzésben tegnap ingyenes országos szűrést követelt a kormánytól, valamint harmadik oltást azoknak, akiknek nincs védettségük. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter szintén a közösségi oldalon reagált azt írva: a főpolgármester "álhíreket terjeszt, de lebukott". Szerinte a Semmelweis Egyetem kutatása - amit szerdán a fővárosi felmérés publikálása után egy nappal hoztak nyilvánosságra -, egyértelműen igazolja, hogy valamennyi Magyarországon engedélyezett vakcina védettséget nyújt a koronavírus ellen.

Mint emlékezetes: a fővárosi ellenanyagszint mérésnél a Sinopharmmal oltott 60 felettiek mintegy 24 százalékánál nem találtak igazolható védettséget. A főváros vizsgálatára bárki jelentkezhetett, aki aggódott a védettsége miatt. A Semmelweis Egyetemen csak olyan jelentkezőket teszteltek, akiknek a szervezetében egy korábbi vizsgálatnál nem sikerült kimutatni antitestet. A két vizsgálat abban is különbözött, hogy eltérő teszteket használtak. A Semmelweis Egyetemen a Sinopharmmal oltottak 88 százalékánál találtak antitestet, ám közülük a 60 felettieknél ez az arány csak 82 százalék volt. A többi vakcinánál 97-100 százalék körüli eredményt mértek.

Lapunknak egy szakértő azt mondta: aki a két teszt eredményeit összehasonlítaná, az olyat tenne mintha összevetné az alma és a körte tulajdonságait. Hozzátette: ezzel együtt is azt mindkét vizsgálat megmutatta, hogy szükség lenne egy harmadik oltásra. A világ több országában ehhez a programhoz már hozzá is láttak. Megjegyezte azt is, hogy áprilisig nagyon is jó volt, hogy elérhetővé tette a kormány a kínai oltást, ám amikor beköszöntött a „vakcinabőség” a modernebb oltóanyagot kellett volna tömeges oltásként használni. Persze kérdés, hogy mit is lehetne ráoltani a Sinopharm oltásra, ismert klinikai vizsgálat eddig csak az AstraZeneca és a Pfizer oltás keresztezéséről van.  

Ki és mit vizsgáltA Semmelweis Egyetem laborjaiban az elmúlt egy hónapban 1195 olyan önként jelentkezőtől vettek vért, akiknél már egy korábbi antitestvizsgálat azt mutatta, hogy az oltottságuk ellenére sincs védettségük. A térítésmentes koronavírus ellenanyagszint-méréssel mind az öt, Magyarországon használt vakcina hatására létrejött ellenanyagszintet vizsgálták. Az eredményeik szerint az esetek 88 százalékában pozitív választ adott a Roche cég SARS-CoV-2 vírus S protein RBD doménnal – vagyis a vírus terjedéséért felelős fehérjével – szembeni antitestek kimutatására szolgáló tesztje. A csaknem 1200 alany közül mindössze 149-nél nem mértek a Semmelweis Egyetemen sem védettséget, ebből 143 embert Sinopharm vakcinával oltottak, és 139 érintett volt 60 év feletti. A fővárosi szintén térítésmentes vizsgálatban valamivel több 1700 páciens leletét értékelték. Ők viszont arra jutottak, hogy a Sinopharmmal oltott 60 felettiek negyedének nincs kellő védettsége. Ebben a tesztelésben a főváros nem a Semmelweis laboratóriumaiban alkalmazott módszert, hanem az ABBOT diagnosztikumokat gyártó cég által forgalmazott SARS-CoV-2 IgGII Quant Assay-t használta. 

Az MSZP egykori politikusa 65 éves volt.