A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) kartellgyanú miatt vizsgálatot indított a BKV hajóüzemeltetésre vonatkozó közbeszerzésével kapcsolatban. A versenyhatóság rajtaütéseket tartott több olyan cégnél, amely indult a kiíráson. Mindezt „egy bejelentés” alapján.
Dicséretes a hatóság ügybuzgalma, és csak remélni lehet, ha valóban találnak jogsértéseket, akkor kiszabják a megfelelő bírságokat, az érintettek pedig a vádlottak padjára ülnek. Így kellene lennie minden esetben, ha közpénzekkel simliskednek. Bámulatos azonban, hogy a GVH-nak elég volt „egy bejelentés” és már is mozgásba lendült a gépezet. És mit ad Isten, a fővárosi Fidesz éppen a minap hívta fel a figyelmet a tender körül vélelmezett szabálytalanságokra.
Érdemes eljátszani a gondolattal, vajon mi történne, ha a fenti metódus alapján esetleg valamelyik kormányközeli céget nyomnák fel a hivatalnál. Vajon az egyértelmű bizonyítékok elegendők lennének egy eljárás megindításához? Az utóbbi években nem lehetett olvasni a GVH rajtaütéseiről, miközben a Fidesz a fél országot a nevére íratta. Noha számtalan gyanús ügy jött elő, egy sem érte el a hivatal ingerküszöbét. Bezzeg, ha érkezik „egy bejelentés” az ellenzéki vezetésű főváros egyik tenderével kapcsolatban, hirtelen mindenki pontosan tudja, mi a dolga.
A közlemény egyik legbájosabb része, amelyben felhívják a figyelmet a kartellezés büntetőjogi fenyegetettségére. Mindezt megtoldva azzal, hogy aki együttműködik velük, és segít mások lebuktatásában, az akár meg is úszhatja. Bámulatos, milyen diszkréten szeretné előcsalogatni az érintettekben esetlegesen megbújó házmestert a hatalom egyik függetlennek hazudott szervezete.
Ilyen és ehhez hasonló ügyek sokasága vár az ellenzékre, ha jövőre megnyerné a választást. Nem ártana már most készülni az orkán erejű ellenszélre.