Mégsem szakad a legnagyobb olasz parlamenti párt, az Öt Csillag Mozgalom (M5S), miután múlt héten valóságos csoda történt és a politikai erő nagyágyúinak – köztük Luigi Di Maio külügyminiszternek, illetve Roberto Fico képviselőházi elnöknek –köszönhető közvetítések nyomán elásta a csatabárdot a két nagy egó, a mozgalom alapítója, Beppe Grillo humorista, valamint Giuseppe Conte volt miniszterelnök. Utóbbit februárban még maga Grillo kérte fel arra, hogy szedje rendbe a mozgalmat és az építkezés időszaka után legyen annak elnöke. Conte megalkotta a párt statútumát, ez azonban azért nem nyerte el a magát az M5S „kezesének” nevező Grillo tetszését, mert jelentősen megnyirbálta volna a jogköreit.
A kettejük közötti hatalmi harcból végül mégis Conte került ki győztesen, mert a megújult Öt Csillag Mozgalom a jelek szerint mégis az ő elképzelései szerint működik majd. Az öntörvényű Grillo alighanem azért volt mégis hajlandó a kompromisszumra, mert belátta, hogy Conte távozása az M5S szakadását eredményezné.
Azt mondja, nem hajlandó engedni azokból a kormányzati reformintézkedésekből, amelyek az M5S nevéhez fűződnek. Egyes vélekedések szerint az immár egyértelműen Conte által irányított Öt Csillag Mozgalom az eddigieknél konfrontatívabb politikát folytat majd a miniszterelnökkel szemben. Ennek több oka lehet. Egyrészt az, hogy az M5S népszerűsége óriásit zuhant a 2018-as parlamenti választás óta: mintegy 18 százalékot veszített, a közvélemény-kutatók jelenleg 15 százalékon mérik a tömörülést.
A kritikusok szerint a pártnak nincs igazi karaktere, nincs programja. Ezen próbál segíteni Conte. A másik ok viszont személyes jellegű. A volt miniszterelnök nem túlzottan szíveli Mario Draghit, hiszen az Európai Központi Bank (EKB) volt elnöke őt követte a kormányfői bársonyszékben. Az olasz sajtóban akadnak olyan vélekedések, miszerint Conte talán 2022-ben, tehát egy évvel a rendes parlamenti választás előtt, meg is buktatná Draghit. Az Öt Csillag Mozgalom támogatása elengedhetetlen a jelenlegi kabinet számára, nélküle nem lenne meg a szükséges kormányzó többség.
Conte szombaton a Facebookon élő közvetítésben ismertette a párt átalakítására vonatkozó legfontosabb elképzeléseit.
Mint fogalmazott, „nehéz hónapokon vagyunk túl, az előttünk álló feladatokra felvértezve kezdhetjük újra a munkát”. Statútuma már az interneten is elérhető, s 15 nap múlva szavazhat róla a tagság. Nem kérdés, hogy elképzeléseit nagy többséggel támogatják majd. Mint mondta, elképzelései teljesen új irányt és felépítést szabnak a pártnak. Kifejtette, hogy az Öt Csillag Mozgalomnak vérfrissítésre van szüksége. Egyik legfontosabb feladatának azt tartja, hogy visszacsalogassa az M5S-hez azokat a szavazókat, akik az eltelt jó három év alatt elpártoltak tőle. Conte beszédében méltatta Beppe Grilló, illetve a társalapító Gianroberto Casaleggio érdemeit.
A változások első jeleként megváltoztatták az M5S logóját. Sőt, a párt két logót is kap, az egyik alján az „ilblogdellestelle.it” honlap címe olvasható, a másikon pedig a 2050-es felirat virít. Ez arra utal, hogy a párt Conte és Grillo megállapodásával összhangban évtizedekre előre meg akarja határozni politikai stratégiáját.
A megegyezés értelmében Grillo „határozatlan ideig az M5S politikai elveinek és értékeinek kezese marad”, míg Conte négy évig lesz az M5S elnöke, ő határozza meg a legfontosabb politikai döntéseket és ő választja ki a politikai tisztségviselőket, de két ciklusnál többet nem tölthet be. „Soha nem a saját hasznomra vagy a saját érdekemben cselekedtem" – hangoztatta élő bejelentkezésében a közösségi médiában. „Ez az egyetlen módja annak, hogy valóban az országot szolgáljam” – emelte ki. Ígéretet tett arra, hogy mihelyst a szavazási procedúra után hivatalosan is a párt élére kerül, bejárja Olaszországot.