koronavírus;Sinopharm;

- A Sinopharmmal oltott 60 évnél idősebbek negyedének lényegében nincs védettsége

Erre jutott az első alapos kutatás.

A korral együtt jelentősen csökkenhet a védettség a Sinopharmmal oltottak körében a Covid–19-megbetegedéssel szemben – állapította meg a Sarkadi Balázs akadémikus és Ferenci Tamás biostatisztikus vezette kutatócsoport most publikált vizsgálata, írja a hvg.hu.

Ez az első nagy mintán, laboratóriumi körülmények között végzett ilyen kutatás publikációja, ami azért is hiánypótló, mivel a világ több mint 50 országában engedélyezték a kínai vakcina használatát, mégis kevés információ áll rendelkezésre annak hatásosságáról.

Magyarországon több mint egymillió ember kapta meg június végéig a kínai vakcinát, több mint felük időskorú volt. A Sinopharm vakcina 3. fázisú vizsgálatáról szóló tanulmány ehhez képest csak május 24-én jelent meg, ám azon túl, hogy ez igazolta az oltóanyag hatásosságát, az derült ki, hogy a vizsgálatban részt vevők 84,4 százaléka férfi volt, 98,4 százalékuk még nem töltötte be a hatvanat, és mindegyikük egészséges volt (ennek definíciója sem derült ki a vizsgálati anyagból – emelte ki a most megjelent tanulmány).

Ez pedig szembemegy a többi, az EU-ban engedélyezett vakcina vizsgálatának módszereivel. Nemcsak a tudományos bizonyíték hiánya, hanem az elmúlt időszakban több ország tapasztalatai is azt jelezték, hogy az idősek esetében nem alakult ki védettség a Sinopharm beadását követően. 

A most közzétett kutatás során 497 emberen végezték el a tesztet, közülük 450 felelt meg a kutatás feltételeinek. Ezek a következők voltak: a vakcina két dózisának beadása után legalább 14 nappal vizsgálták a kórokozót semlegesítő antitestek jelenlétét, kizárva azokat, akiknek korábban igazoltan koronavírus-fertőzése volt. Az eredményeket életkor, nem és a második oltás óta eltelt idő függvényében vizsgálták meg.

A kutatók megállapítása szerint a nem és az idő kevéssé befolyásolja az antitestek jelenlétét, az életkor annál inkább: amíg az 50 év alattiak esetében az antitestek a vizsgált személyek 90 százalékánál jelen voltak, a 60 év felettiek 25 százalékánál, a 80 év felettiek felénél egyáltalán nem indult be az antitesttermelés (60 éves korban pedig már a vizsgált alanyok 60–75 százalékánál alacsony antitestszámot állapítottak meg).

Jelentős veszélyt hordoz magában az, hogy ha az antitesttermelés hiánya gyengébb védelmet jelent a betegség ellen, miközben a Sinopharmmal oltott idősek úgy érezhetik, és úgy tekintik őket, mint akik védettek a Covid–19-fertőzés ellen, a hamis ígéret ugyanis hozzájárulhat a betegség terjedéséhez a nagy mértékben sérülékeny csoporton belül.

  Hasonló aggodalmat fogalmazott meg néhány nappal ezelőtt Erdei Anna immunológus, az MTA főtitkár-helyettese, aki szerint ingyenesen biztosítani kellene az erre irányuló tesztet a Sinopharmmal oltott idősek számára, és ha nincs meg a megfelelő antitestszám, akkor harmadik oltást kell beadni. Gulyás Gergely a kormányinfón a tudós véleményét felelőtlennek nevezte, ehhez képest a harmadik oltásról nem sokkal később a kormány is döntött – nem említve azt, hogy ennek bármi köze lenne a kínai vakcinával kapcsolatos aggályokhoz.

A DK európai parlamenti képviselője szorgalmazza, hogy hazánk jogállamisági vizsgálatának része legyen a megfigyelési botrány is.