MNB;

2021-07-26 06:10:00

A független nemzeti bank

Az utóbbi időben többször lehetett olvasni, hallani olyan kijelentést, amely az MNB-nek és lényegében Matolcsy Györgynek a kormánytól való függetlenségéről szól. Matolcsy György újabb keletű, a kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatban elhangzott kritikus megjegyzései mintha a függetlenségét támasztanák alá. Ugyanakkor a kétely azonnal jelentkezik: Orbán Viktor a centrális erőtér kialakításakor, a fékek és ellensúlyok felszámolásakor tévedhetett volna? (De ha ez így lenne, akkor Orbán Viktor nem Orbán Viktor lenne.)

A függetlenséget jól cáfolja a Fidesz által elfogadott, az MNB-ről szóló 2013.évi CXXXIX törvény is, amely az MNB egyik alapfeladatáról egyértelműen kimondja, hogy az árfolyamrendszerről és annak valamennyi jellemzőjéről a kormány az MNB-vel egyetértésben dönt. Tehát ténylegesen Orbán Viktor kormánya dönt. A törvényben szó sincs arról, hogy egyet nem értés esetén az MNB-nek bármilyen joga lenne vétózni. Igy végül szó sincs arról, hogy Magyarországon az MNB független lenne Orbán Viktor kormányától.

Miért lenne mégis fontos az MNB, azaz a jegybank függetlensége? Erre a világos és egyértelmű választ két híres Nobel-díjas közgazdásztól kölcsönözzük, Paul A. Samuelsontól és William D. Nordhaustól. Ez a következő: „a független jegybank ügyel az ország fizetőeszközének értékére; a függetlenség a legjobb védelem a nekilóduló infláció ellen. Ez az önállóság biztosítja, hogy a monetáris politika ne váljon szűk pártérdekek kiszolgálójává, mint néha azokban az országokban, ahol a végrehajtó hatalom ellenőrzi a központi bankot. A választott képviselők nem mindig áldozzák fel pozíciójukat a hosszú távú gazdasági jólét érdekében.

A történelmi elemzésekből az derül ki, hogy a független jegybankkal rendelkező országok rendszerint sikeresebbek az infláció féken tartásában, mint azok, ahol a jegybankok választott tisztviselők uralma alatt álnak”.