A lap beszámolója szerint a szervezet nemrég közzétett vizsgálata főleg három olyan izraeli légicsapásra összpontosított, amelynek során több civil halt meg olyan területen, amelynek közelében nyilvánvalóan nem volt semmiféle katonai célpont.
A HRW ugyanakkor úgy véli, a palesztin militáns csoportok is vétettek a humanitárius jog ellen akkor, amikor több mint négyezer nem irányított rakétával és aknavetővel lakott területeket céloztak meg Izraelben. A Hamász és más szervezetek tevékenységéről a tervek szerint a következő hónapban adnak ki egy újabb jelentést.
A jogvédők szerint mindkét fél már hosszú ideje nem tárja fel, milyen jogsértések történnek a Gázával kapcsolatos fegyveres konfliktusokban, éppen ezért egy nemzetközi vizsgálatot szorgalmaznak az ügyben. A New Yorki-székhelyű csoport azt is közölte: Izrael megtagadta, hogy nyomozóik belépjenek a Gázai-övezetbe. A jelentésben foglalt megállapításokat a helyszínen tevékenykedő kutatókra, műholdas felvételekre, a lőszerdarabokról készült fényképek szakértői vizsgálatára, valamint 30, tanúkkal és áldozatok hozzátartozóival távolról készített interjúra támaszkodva tették.
Az izraeli hadsereg közleményében azt állította: a csapások katonai célpontokra irányultak, valamint azt hangoztatták, számos óvintézkedést tettek annak érdekében, hogy a civilek ne sérüljenek meg. Megjegyezték, hogy a Gázai-övezetben ténykedő terrorcsoportok szándékosan a polgári lakosság által sűrűn lakott területre telepítik katonai eszközeiket.