A királynő méltó önmagához, az atlétika zárt kapuk mögött is fenséges az olimpián. Soha nem volt még dupla dupla női 100 és 200 méteren, most már viszont van, miután Elaine Thompson Rio de Janeiro után Tokióban is mindkét számban lesprintelte a világot. Kedvem volna úgy énekelni a Bodrogi, Voith páros slágerét A kaktusz virágából: „Az a jamaicai síkfutás...” A kétszeresen repetázó rövidtávfutó édesapjának fodrászüzletében nyilván nem ez, nem is a Gedeon bácsi, hanem reggae hallható, és az is valószínű: hetekkel korábban kell bejelentkezni, pedig nyilván nem olcsó a helyi hajápolás. (Lehet, legújabban már az ár is dupla dupla.)
Sydney McLaughlin papája atléta volt, 400-on elődöntőt futott az 1984-es olimpiai válogatón. A gyermekből csodagyerek lett, a kislány tizenhat évesen jutott ki a riói ötkarikás játékokra, miután junior világcsúcsot repesztett az olimpiai kvalifikációs versenyen. Amikor megkérdezték tőle, mi lesz a következő programja, a villámgyors bakfis számunkra ismerős választ adott: „Megeszem egy sajtburgert.”
Június óta a felnőtt világrekord is az övé. Tokióban pedig ragaszkodott a 400 gátas szokáshoz, hiszen a férfiak viadalát a norvég Karsten Warholm szintén világcsúccsal (45,94) nyerte. Ám a női verseny hajráját McLaughlin honfitársa, a címvédő Dalilah Muhammad nyitotta meg. A harmincegy éves futó ment, mint a távirat, a világcsúcs-időn (51,90) belül érkezett a célba (51,58), de ifjú riválisa az utolsó métereken megelőzte. A győztesen nem látszott semmiféle erőlködés, úgy haladt előre, mintha a korzón lépdelt volna. Persze a sétányon ritkán lazítanak 51,46-tal...
A viadal tudósításának címében a Guardian azt vetette fel: „Minden idők legnagyobb versenye?” Ebből is következtetni lehet arra, micsoda színvonal volt. Meg abból is, hogy a New York Jamaica elnevezésű, kényes kormánykörökben kevéssé kedvelt kerületében született Muhammad egyáltalán nem látszott csalódottnak az ezüstérem miatt. Majd amikor megemlítették neki, hogy meglepően vidám, azt felelte: „Nem ez volt az utolsó versenyem.”
McLaughlinnak sem, még ha sebesen múlik is idő. A gátas bajnoknő jelenleg huszonegy.
De szombattól már huszonkettő.