olimpia;

- A NOB-nak kellett az olimpia

A versenyzők és az olimpiai szervezet számára fontos volt a nyári játékok megrendezése, az észérvek a járványügyi adatok miatt ez ellen szóltak.

Naponta átlagosan négyezer új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak Tokióban, a vasárnap befejeződött nyári olimpia helyszínén. A régióban veszélyhelyzetet hirdettek ki, ilyen körülmények közé érkezett több mint tizenegyezer sportoló a világ minden tájáról. Az idei járványhelyzet sokkal rosszabb volt a japán fővárosban, mint tavaly, amikor az olimpia halasztásáról döntöttek. Bár az észérvek az újabb halasztás mellett szóltak, ha a versenyzőket kérdezik meg erről, túlnyomó többségük az esemény megrendezése mellett foglalt volna állást. A versenyzők számára az olimpia pályafutásuk csúcspontja, amiből általában kettő-három jön össze egy pályafutás alatt (a kivételesen szerencsések és tehetségesek jutnak el ennél többször a játékokra), nem engednének el egy alkalmat sem, hiszen erre teszik fel az életüket, mindent ennek rendelnek alá.

Szintén ragaszkodott a lebonyolításhoz a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), amely a játékok televíziós és szponzori bevételeiből támogatja tagországait és a sportági szövetségeket. Az olimpián szereplő sportágak pár kivételtől eltekintve a NOB anyagi támogatása nélkül nem tudnak létezni. Ha idén sem rendezték volna meg az olimpiát, akkor ez 7,5 milliárd dolláros veszteséget jelentett volna a NOB-nak, amely ezt az összeget lehet, hogy ki tudta volna valahogy fizetni, de akkor szinte biztos elmaradt volna a sportági szövetségeket életben tartó támogatások folyósítása. Ezért vállalta a NOB, hogy akár emberéletek kockáztatása árán is megrendezi az olimpiát, hiába tiltakozott ez ellen a tokiói lakosság több mint hetven százaléka.

Az eseményt megrendezték, a nézők nélküli versenyek hangulattalansága nyomasztó volt a korábbi játékokhoz képest, persze ez azokat valószínűleg kevésbé zavarta, akik jól szerepeltek.

A szervezőbizottság vasárnapi adatai szerint több mint 600 ezer tesztet végeztek el az olimpia résztvevőin és 458-an kapták el a fertőzést, akik közül több mint százan voltak sportolók. Sajnos kiderült az is, hogy még az időben beadott két oltás sem jelentett teljes védettséget. Több sportoló is szembesült ezzel a szomorú információval, a német kerékpáros, Simon Geschke először nem is akarta elfogadni a pozitív teszteredményt, mert csapatorvosával együtt azt állították, hogy még előző nap is a németek saját vizsgálatai alapján teljesen védett volt. A vírus azonban a jelek szerint nem volt tekintettel arra, kit fertőzhet meg.

Ennek ismeretében óriási szerencse, hogy a magyar küldöttségből senkinek sem kellett pozitív vírusteszt miatt visszalépnie a versenyektől, ahogy azt is remélni lehet, hogy aki eddig nem kapta el a fertőzést, ezután sem fogja és egészségesen tér haza, nemcsak Magyarországra, hanem mindenhol a világban.

Hazaértünk...