öttusa;

2021-08-16 10:00:00

Nem volt esélye a német öttusázónak

Annika Schleu reménytelen helyzetbe került a tokiói játékokon a lovaglásnál Mizsér Attila, az 1988-as szöuli aranyérmes magyar öttusacsapat tagja szerint.

Az egész világot megrázták azok a felvételek, melyeken a női öttusaversenyben vezető Annika Schleu volt látható, amikor nem tudta rávenni a lovát, Saint Boyt, hogy elinduljon a pályán. A sportolónő sírva könyörgött az állatnak, ám az csak nagyon nehezen kezdte el a versenyzést és pár akadály után megállt, Schleu végül értékelhető eredmény nélkül zárt.

„A lovaglás ilyen szám, mindig óriási szerepe van a szerencsének is, hiszen sorsolt lovakat kapunk. Az öttusában a lovaglás arról is szól, hogyan találja meg a hangot az ember a lóval” – mondta Mizsér Attila a Népszavának.

A magyar öttusacsapat tagjaként az 1988-as szöuli olimpián aranyérmes, 1992-ben Barcelonában egyéniben ezüstérmes Mizsér Attila a világ legjobb lovasai közé tartozott, de vele is előfordult, hogy nem boldogult a lovával.

„A szocializmusban még létezett az Ifjúsági Barátság-verseny, egyszer ott kerültem olyan helyzetbe, hogy nem tudtam a lovammal teljesíteni a pályát, mert hiába próbálkoztam bármivel, nem alakult ki közöttünk az az összhang, ami a versenyzéshez kell, de előfordult velem ilyesmi világbajnokságon is – emlékezett a korábbi világklasszis. - A lónak is van lelke, van jó és rossz napja, ha valamit nem akar, akkor nem fogja megcsinálni. Ezzel minden öttusázó tisztában van, persze különösen fájdalmas, ha az olimpián történik ilyen. A megfelelő lóállomány kiválasztásával csökkenthető ennek az esélye, de kizárni nem lehet az ilyen szituációkat. A 2016-os riói olimpián nagy különbség volt a lovak tudása között és ezt láthattuk Tokióban is. Magyarország ebből a szempontból szerencsés helyzetben van, mi megfelelő tudású lovakat tudunk biztosítani az itthoni versenyekre, ezért kevés kivételtől eltekintve a hazai rendezésű nemzetközi viadalokon is csak a sportolókon múlik, ki, milyen eredményt ér el lovaglásban.”

Mizsér Attila hozzátette: a verseny előtt mindegyik lóval végig mennek hazai lovasok a pályán és felírják, melyik állat, hogyan teljesített, például hány akadályt vert le. Amikor a sportolóknak kisorsolják a lovakat, akkor a versenyzők megkapják ezt az információt. A lovaglás megkezdése előtt az öttusázóknak 15-20 percük van arra, hogy összeszokjanak a számukra kisorsolt lóval.

„A német sportolónő lova ijedt volt és zavart, nem lehetett semmit sem csinálni, ez ugyanúgy kivédhetetlen, mint például vitorlásversenyen a rossz irányból fújó szél, amihez különbözőképpen képesek alkalmazkodni a versenyzők. El kell fogadni, hogy van ilyen is.”

A Német Olimpiai Bizottság a történtek után kezdeményezte a lovaglás törlését az öttusa programjából, azzal az indoklással, hogy ez állatkínzás. A Nemzetközi Öttusa Szövetség (UIPM) német elnöke, Klaus Schormann szerint az állatorvos hibázott, aki nem látta, hogy Saint Boy nincs versenyzésre alkalmas állapotban. Az UIPM múlt szerdán bejelentette, munkabizottságot hoz létre, amely javaslatot készít a lovaglás szabályainak módosítására, elképzelhető, hogy a jövőben kevesebb és alacsonyabb akadályokkal rendezik ezt a számot.

Az öttusa is többször módosított a szabályain, a versenyek lebonyolításán annak érdekében, hogy az olimpia programjában maradhasson.

„Ez teljesen normális és azt gondolom, az UIPM eddig jól reagált a kihívásokra – hangsúlyozta Mizsér Attila. - Változik a világ, és ezzel muszáj lépést tartani. Sajnos több, magyar szempontból is sikeres és fontos sportág folyamatos veszélyben van az olimpiai jövőjét illetően, ebbe a csoportba tartozik az öttusa is. Viszont azt gondolom, hogy doppingbotrányok vagy a vezetőség kétes ügyei miatt másoknak több okuk van aggódni, jelenleg nem az öttusát fenyegeti a legnagyobb veszély, hogy kiszorítja egy új sportág az olimpiai programból. Ha egy sportág kikerül a nyári játékok programjából, az óriási veszteség. Jelentősen csökken az érintett nemzetközi szövetség központi támogatása, ezért versenyek maradnak el, a  sportág nagyon sokat veszít a súlyából, elismertségéből és szép lassan leépül.”