;

Németország;Oroszország;Vlagyimir Putyin;Alekszej Navalnij;

Russia Putin

- Putyini összeesküvés-elmélet: Moszkva nyugati provokációnak tartja a Navalnij-ügyet

Az orosz külügy szerint a németek és szövetségeseik célja részben a szeptemberi oroszországi parlamenti választás megzavarása.

Kitervelt provokáció történt, amelynek célja Oroszország lejáratása, feltartóztatása és a szeptemberben esedékes parlamenti választások megzavarása – így összegezte az orosz külügyminisztérium álláspontját a Navalnij-ügyben. Moszkva szerint ugyanis mind erre utalnak „azok a lépések, amelyeket Németország és szövetségesei tettek az Alekszej Navalnij ellenzéki politikussal kapcsolatos helyzet kialakulása óta eltelt egy év alatt”.

Állásfoglalását az orosz diplomáciai tárca arra időzítve tette közzé, hogy pénteken lesz egy éve annak, hogy Vlagyimir Putyin elnök leghangosabb bírálója Navalnij Omszkban életveszélyes állapotban kórházba került, majd a Berlinbe való átszállítása után három nyugati laboratórium is egybehangzóan arra a megállapításra jutott, hogy megmérgezték. Ezt Moszkva valótlan állításnak tartja. Péntekre várják egyébként az orosz fővárosba Angela Merkel leköszönő német kancellárt. A fogadó fél állítja:

„a Navalnij-ügyet legelejéről kezdve agresszív külső és belső propagandakampány kísérte, amelynek központi eleme az az alaptalan állítás, hogy az ellenzéki politikust az orosz titkosszolgálatok mérgezték meg”.

A tárca kifogásolta, hogy Berlin, titkosításra hivatkozva, a mai napig nem tárta a nemzetközi nyilvánosság az üggyel kapcsolatos, „elképesztő gyorsasággal nyert bizonyítékait, és érdemi válasz nélkül hagyta az orosz főügyészség nyolc információigénylését”.

A még szerda este kiadott közlemény szerint az Omszkba Navalnijért augusztus 21-re virradó éjjel érkezett repülőgépen egy német állampolgár tartózkodott, akinek foglalkozását a német fél a mai napig titkolja, valamint ott volt a brit titkosszolgálatokkal kapcsolatban álló Marija Pevcsih is, akinek jelenlétét Berlin egyelőre érthetetlen okokból nem erősítette meg. Az orosz külügyminisztérium szándékos rosszindulattal vádolta meg a német diplomáciát és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) titkárságát, azt állítva:

„esetenként kafkai vonásokat öltő, összehangolt együttműködés alakult ki közöttük, mert a Navalnij-ügyben egymásra hivatkozva utasították el az orosz fél felvilágosítását és a vele folytatott együttműködést”.
Alekszej Navalnij egyik rácsok mögötti, videókonferenciás bírósági tárgyalása

Alekszej Navalnij 2020. augusztus 20-án kórházba került Omszkban, miután rosszul lett a Tomszk-Moszkva repülőjáraton. Az omszki mentőkórházból hozzátartozói kérésére Berlinbe szállították. Német, francia és svéd laboratóriumi eredmények szerint Novicsok típusú harci idegmérget találtak a szervezetében. A médiában megjelent az az állítás, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) emberei mérgezték meg, Navalnij pedig személyesen Putyint vádolta meg a merénylet elrendelésével.

Putyin leghangosabb bírálója egyébként jelenleg két és fél éves börtönbüntetését tölti a Vlagyimir megyei Pokrovban, amiért megsértette a feltételes szabadlábra helyezés tilalmát. Utóbbira azért kényszerült, mivel a titkosszolgálat mérgezési kísérlete után Berlinbe szállították gyógykezelésre. 

Alekszej Navalnij őrizetbe vételét követően a politikus által alapította Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvány (FBK) a világhálón közzétett egy, a százmilliós nézettséget meghaladó dokumentumfilmet, amely szerint Vlagyimir Putyin elnök egy 100 milliárd rubelt (mintegy 400 milliárd forintot) érő titkos uradalmat építtetett fel magának a Fekete-tenger partján, Gelendzsik üdülőváros közelében. Ezt a Kreml valótlanságnak nevezte.

Amint arról a Népszava is beszámolt, az elmúlt hetekben a hatóságok folytatták a Navalnij elleni eljárássorozatot, legutóbb amiatt emeltek vádat ellene, mert a nyomozók szerint olyan szervezetet hozott létre, amely törvényszegésre buzdította az oroszokat. Egy orosz bíróság júniusban „szélsőségesnek” nyilvánította Navalnij Korrupcióellenes Alapítványát és regionális kampánycsoportjait, amivel gyakorlatilag betiltották tevékenységüket, és korábbi munkatársai ellen is eljárásokat indítottak.

Öt fogadóirodánál lehet megtenni a téteket a kilépést illetően.