költségvetés;államháztartási hiány;hiány;

2021-08-20 19:24:21

Már 80 százalék közelében az államháztartási hiány

Az idei költségvetést alig két hónapja módosított a parlament, ennek ellenére a tervezett 2288 milliárd forintnál lényegesen nagyobb 4000 milliárdot közelítő deficit is elképzelhető.

Július végén az államháztartás hiánya 1804 milliárd forint volt, ez az egész évre tervezett 2288 milliárd forint 78,8 százaléka, vagyis időarányosan magas a hiány. Júliusban csaknem száz milliárd forint volt az államháztartás önkormányzatok nélkül számolt deficitje, az előző hónapban ennek négyszeresét számolták ki - közölte a Pénzügyminisztérium (PM) pénteken. Tavaly júliusban a mostaninál magasabb, 328 milliárd forint, az első hét hónapban pedig 2168 milliárd forint volt a központi alrendszer hiánya, amely az év végére kialakult 5548 milliárd forintos deficit 39 százaléka volt.

Az idei költségvetést alig két hónapja módosított a parlament, ennek ellenére a tervezett 2288 milliárd forintnál lényegesen nagyobb 4000 milliárdot közelítő deficit is elképzelhető, ugyanis az Államadósság Kezelő Központ ekkora hiány finanszírozására készül. A PM közleménye nem szól a hiány várható alakulásáról, pedig a költségvetés 4,3 százalékos gazdasági növekedéssel és 3 százalékos inflációval számolt, amit meghaladott az élet. Ugyanis a várható növekedés elérheti a 7-8 százalékot, az infláció pedig a 4-5 százalékot, e két paraméter eredőjeként az államháztartás bevételei a tervezettnél 600-800 milliárd forinttal magasabban teljesülhetnek. A július végi számok is erre engednek következtetni, ugyanis az első hét hónap alatt a bevételek 1372 milliárd forinttal, 11 százalékkal, míg a kiadások 1010 milliárd forinttal, 7 százalékkal haladták meg a tavalyi azonos időszakét. A társasági adóból 370 milliárddal, a jövedéki adóból 25 milliárddal, az szja-ból 203 milliárd forinttal több bevétel folyt be a múlt évinél. A gazdaság újraindulását is tükröző általános forgalmiadó bevétel 517 milliárd forinttal, 23 százalékkal volt több, mint a tavalyi első hét hónapban.

Ilyen körülmények között indokolt lenne a hiány és az államadósság csökkentése, ám a kormány épp azon van, hogy a lehető legtöbb pénzt nyomja a a gazdaságba. Ennek jó részét az teszi ki, hogy a kormány az elmaradó uniós pénzeket a költségvetés terhére megelőlegezi. Ez mintegy 350 milliárd forintos pluszkiadással jár, amiről a kormánydöntés megszületett ugyan, ám a költségvetésben erre a célra eddig egy fillér forrás nem szerepel. Ennek ellenére nem lehet kétséges, hogy a kormány ezeket a fedezet nélküli pénzeket is kifizeti.