;

ENSZ;Afganisztán;járvány;éhínség;

- Milliók jövője bizonytalan Afganisztánban

Megtorlások, éhínség és járvány - az ENSZ-szervezetek legfrissebb beszámolói szerint ezek a veszélyek leselkednek az afgán lakosságra.

Miközben a NATO csapatok külföldiek és az arra jogosult afgánok ezreit menekítik ki naponta a kabuli nemzetközi reptéren keresztül, és további tízezrek készülnek az ország elhagyására, a hátramaradó milliók sorsa teljesen bizonytalan.

Hiába hirdettek általános amnesztiát és mutatják magukat mérsékeltebbnek az Afganisztánt elfoglaló iszlamista tálibok, mégis rendszeresen érkeznek hírek leszámolásokról. Közvetlen veszélyben vannak többek között a megbukott világias kormány alkalmazottai, a biztonsági erők tagjai, aktivisták, újságírók és bárki, aki korábban bírálni merte a szélsőséges mozgalmat. Sokan közülük ugyan rajta vannak valamelyik nyugati ország listáján az evakuálandók között, ám egyáltalán nem biztos, hogy időben és biztonságban ki is tudnak jutni a reptérre. Még többen vannak azonban, akiknek ez a lehetőség meg sem adatott. Az AP hírügynökség arról számolt be, hogy rengetegen bujkálnak, még az utcákra sem mernek kimenni, nehogy fennakadjanak valamelyik tálib ellenőrzőpontokon.

Félelmük nem alaptalan. Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi főbiztosa ma arról beszélt, hogy hitelt érdemlő jelentéseket kapott különböző, Afganisztánban elkövetett atrocitásokról és jogtiprásokról. A tálib harcosok egyes esetekben civileket és az afgán biztonsági erők tagjait végezték ki, korlátozták a nők szabad mozgáshoz és a kiskorú lányok iskolába járáshoz való jogát, gyerekkatonákat soroztak be, a békés tüntetéseket pedig elfojtottak - sorolta a diplomata a közelmúltbeli jogsértéseket. Bachelet az Emberi Jogi Tanács rendkívüli ülésén sürgette egy külön mechanizmus létrehozását, amelyen keresztül nyomon lehet követni az emberi jogok afganisztáni helyzetét, és azt, hogy a tálibok betartják-e különböző ígéreteiket.

Nemcsak az iszlamisták elnyomása keserítheti meg az afgánok életét. A Világélelmezési Program (WFP) arra figyelmeztetett, hogy télen humanitárius katasztrófa következhet be Afganisztán nehezen megközelíthető, vidéki részein, ha nem sikerül időben eljutattni oda a létfontosságú segélyszállítmányokat. A WFP regionális igazgató-helyettese, Anthea Webb szerint az éhínség elkerülése érdekében a nemzetközi közösségnek 200 millió dollárt kellene adományoznia élelmiszer-segélyekre. Szintén aggodalomra ad okot, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján a világias kormány összeomlása óta drasztikusan, 77 százalékkal visszaesett a koronavírus-tesztek száma, pedig - a WHO tisztségviselői szerint - a jelenlegi felfordulás könnyen a fertőzések megugrásához vezethet.  

A Greenpeace aktivistái Mészáros Lőrinc cége által végzett környezetpusztító építkezés leállítását követelték.