menekült;Strahinja Banović;

- Tarolt a szerb migráns dráma Karlovy Vary-ban

A meghíváskor még nem tudhatták, mennyire aktuális lesz a végül sokszoros győztes versenyfilm.

Az Oscar-jelölt szerb rendező, Stefan Arsenijevic volt a 55. Karlovy Vary-i Nemzetközi Filmfesztivál abszolút győztese, miután az As Far As I Could Walk (Amíg csak képes vagyok járni) című drámája a huszonötezer dollárral járó fődíj, a patinás Kristály Glóbusz mellett négy további elismerést is besöpört. A legjobb színész a főszereplő Ibrahim Koma, a legjobb operatőr Jelena Stanković lett, illetve a film megkapta az ökumenikus zsűri és az Európai Art Mozi Szövetség Europa Cinemas Label nevű díját. A téma nem is lehetne aktuálisabb, hiszen középpontjában egy ghánai migráns házaspár áll Samita (Ibrahim Koma) és felesége, Ababuo (Nancy Mensah-Offei) akik egy szerb menekülttáborban várják tovább a sorsukat. A férfi, aki profi focista türelmesen várja, hogy befogadják, míg az asszony sokkal temperamentumabb. Az eredeti terveik szerint a cél Németország lett volna, de eddig mindig visszatoloncolták őket. Míg a férfinak már az is szimpatikus, ha a szerb ligában esetleg focizhatna, a felesége nekiindul a magyar határnak. Együtt vagy külön egy ismeretlen új világban? – ez a fő drámai kérdése Arsenijevic drámájának.

A hivatalos versenyben nem volt magyar film, Kis Hajni rendezői debütje a régiós alkotásoknak létrehozott Eeast of the West – A nyugat keletje nemű szekció elismeréseiért volt versenyben, de nem kapott díjat – kitűnő nemzetközi kritikákat viszont igen.

A 2021-es Karlovy Vary-i fesztivál sok szempontból emlékezetes marad. Egyrészt a Covid-protokollt nagyon szigorúan vették: a zárt terekben minimum FFP2-es maszkot vártak el (a textil és orvosi maszkok kizárva), igazolni kellett az oltottságot, ennek hiányában pedig kétnaponta PCR tesztek követeltek meg a szervezők. A látogatottság így közel sem olyan volt, mint régen ám így is több mint kilencezer akkreditációt osztottak ki, 456 filmre pedig mintegy 111 ezer jegyet értékesítettek. A mustráról 477 újságíró tudósította a világsajtót. A zárógálán a fesztiváligazgató különdíjával ismerték el Ethan Hawke színészt, aki a ceremónián elmondta, hogy az élményre Richard Linklater rendező barátja készítette fel, aki 2018-ban volt a cseh fürdővárosban. „Karlovy Vary filmünnepe olyan, mint többi nagy európai mustra, csak itt senki sem érdekel, nincsenek Ferrarik vagy Maseratik” – mondta nevetve Hawke.

Karlovy Vary imádja, ha a nemzetközi szaksajtóban forog a fesztivál neve, de azt talán kevésbé, hogy a magánéleti botrányai miatt jelenleg Hollywoodban feketelistázott Johnny Depp életműdíjjal való kitüntetése érdekes cikksorozatokat eredményezett. Többen kritizálták Karlovy Vary-t és San Sebastiant, hogy „ész nélkül osztanak díjakat” és, hogy az életműdíjak feltételrendszerét át kellene gondolni. "Meggyőződésünk, hogy még mindig létezik az ártatlanság vélelme, ezt tiszteletben kellene tartania mindenkinek. Ha az ember bizonyos diskurzusokba csatlakozik anélkül, hogy ezt szem előtt tartaná, túl messzire is mehet, egy olyan helyre, ahol nekünk semmi keresnivalónk, amelynek semmi köze ahhoz, amiért mi meghívtuk őt [Johnny Deppet]. Boldogok vagyunk, hogy egy ilyen hatalmas sztár jelen van a fesztiválunkon.” – reagált Karel Och művészeti igazgató.

A rajongók meg persze extázis-szinten örültek. 

A kultúrpikniket szeptember 4-én a Madách téren az Örkény Kert nyitja.