Európai Unió;Lengyelország;7-es cikkely;

- Úgy kell az EU-nak megvívnia a belső háborúit, hogy tudja: ha akar, sem rúghat ki senkit

A közösség lényegében politikailag eszköztelen, kérdés, mennyit nyom a latban egy populista elhajlásnál a pénz.

Az Innsbrucki Egyetem jogi karának dékánja azt jósolja a Der Standardban, hogy Lengyelország ráfizet, ha az Alkotmánybíróság ma tényleg azt mondja ki, hogy a nemzeti jog felülírja az uniós szabályokat. Walter Obwexer, az európai jog professzora úgy látja, hogy egy ilyen állásfoglalás igencsak kedvezőtlen volna az EU jogközössége számára.

Válaszul az Európai Bizottságnak azonnal szerződésszegési eljárást kellene indítania. Az Európai Bíróságnak utána meg kellene állapítania, hogy Varsó megsérti vállalt kötelezettségét, és felszólítaná a lengyel kormányt, hogy vizsgálja felül saját taláros testületének véleményét. Ha a PiS nem enged, akkor szóba jöhet az eljárás a 7-es paragrafus alapján, de ezt Magyarország feltehetőleg blokkolná. Azaz a politika beleköpne a levesbe. Új eszköz ugyanakkor a jogállami mechanizmus, vagyis hogy visszatartják a Lengyelországnak szánt támogatásokat, ami nem lenne olcsó mulatság Kaczynskiék számára.

A szakember úgy látja: utóbbi lehetőség alkalmazása nem ütközne akadályba, mert bizonyítani lehet, hogy az unió anyagi érdekei kerültek közvetlen veszélybe. Ha azonban Varsó még ezek után is köti az ebet a karóhoz, akkor a jogi út lezárult. Politikai tárgyalásokon kellene megtalálni a megoldást. Vagy fel lehetne kérni a lengyeleket, hogy a britekhez hasonlóan vegyék a kalapjukat és távozzanak. Kötelezni azonban nem lehetni őket rá.

A kínai gazdaság az üzletember szerint nemsokára megroggyan.