vita;előválasztás;miniszterelnök-jelöltek;

- Tévéválasztási vita: mindenki más nyilvánosságra vágyik

Nem mindegy, melyik médium közvetíti a kormányfőjelöltek disputáját, mert annak is tétje van, ki hol tudja elérni és mozgósítani híveit.

Még nem dőlt el, mikor és melyik tévé vagy online videócsatorna közvetíti a miniszterelnök-jelölti vitát – tudtuk meg az ellenzéki előválasztás szervezőitől. Mint ismert, Dobrev Klára, a DK jelöltje a múlt héten bejelentette, két vita is lesz. A szeptember 6-ig tartó aláírásgyűjtés után lesz az első azok között, akit leadták az előírt szignómennyiséget, a másodikra pedig azután kerül majd sor, hogy az első fordulóban kiderül, ki a legtámogatottabb három jelölt.

Két, névtelenséget kérő ellenzéki forrásunk is arról beszélt, vita van arról, melyik médium közvetítse ezeket a disputákat: inkább a pártok törzsszavazói által kedvelt, ezért főleg őket mozgósító ATV, vagy a nem csak baloldali választók körében is népszerű RTL Klub, esetleg a fiatalokat jobban elérő Partizán. Azaz az egyik párt az egyik platformon, a másik egy másikon éri el jobban a szavazóit, viszont senki nem akarja, hogy ellenfelei így jussanak előnyhöz. Ráadásul a médiumoknak is presztízskérdés, kinek a stúdiójában készül a műsor.

A vitával kapcsolatban megkerestük az összes érintetett. Szabó Zoltán, a tévétársaság marketing- és kommunikációs igazgatója annyit válaszolt, hogy az RTL Magyarország nem kommentál sajtóértesüléseket. Gulyás Márton, a Partizán vezetője szerint ők két vitanapot is biztosítanak a húszezer támogatói aláírást megszerző jelölteknek. Az elsőt szeptember 18-án, a másodikat pedig október 8-án. „Mi ezt továbbra is tartjuk, formális választ még nem kaptunk” – mondta a Népszavának Gulyás. Viszont a Facebookon már meghirdették az elsőt, amit a budapesti Milestone Intézetben tartanak, az eseményen azok az érdeklődök vehetnek részt, akik regisztráltak, de tegnap már nem lehetett rá jelentkezni, minden hely betelt.

– Egy hetvenperces időtartamú miniszterelnök-jelölti vitára tett javaslatot az ATV Csoport – mondta a Népszava kérdésére a csatorna vezérigazgatója. Németh S. Szilárd szerint a vita időpontját illetően rugalmasak, három ilyet is javasoltak, de szakmai szempontból mindenképpen egy vasárnap esti főműsoridőben rendezett médiaesemény lenne a legjobb. „A magunk részéről nem ragaszkodunk a kizárólagossághoz, tehát a programot bárki átvehetné” – mondta Németh S. Szilárd, hozzátéve: „Azt tapasztaljuk, egyre nagyobb az érdeklődés az ellenzéki előválasztás iránt, ezért lenne jó, ha a szervezőkkel minél hamarabb meg tudnánk állapodni, hiszen egy színvonalas program létrehozásához azért idő kell, de közel vagyunk a megállapodáshoz, a jövő hét elején megszületik a döntés.”

Nem csak a vitának helyet adó médiumok válasza utal arra, hogy még mindig folyik valamilyen vita a vitáról. A Momentum Népszavának küldött válaszában utalt arra, nem mindegy, ki közvetíti majd a disputát. Mint írták, a paraméterek kialakításához „figyelembe kell venni számos szempontot, hiszen ezek együttesének kell majd erősítenie az előválasztást: többek közt az időzítés, mennyien, kik és hogyan érhetik el és nézhetik meg a vitát”. Ugyanakkor a Momentumnál hozzátették: nekik bármilyen platform megfelel, csak legyen vita.

A Karácsony Gergelyt támogató MSZP, Párbeszéd és az LMP közös válaszában leszögezte, mindhárom párt abban érdekelt, hogy a miniszterelnök-jelöltjük minden vitán ott legyen, és azokat mindkét tévécsatorna és a YouTube-on futó Partizán is közvetítse. A DK sajtóosztálya türelmünket kérte, arra hivatkozva, hogy a pártok napokon belül kialakítják közös álláspontjukat, a Jobbiknál szintén időt kértek a válaszadáshoz. Az Új Világ Néppárt miniszterelnök-jelöltje, ­Pálinkás József azt mondta lapunknak, ő bármely formában szívesen részt vesz a vitán, semmilyen előzetes kérésük, javaslatuk nincs.

Egy biztos, a vitát szervező bizottság már felállt, mint megtudtuk, vitás kérdésekben konszenzussal döntenek a pártok. Ugyanakkor az egyik névtelenséget kérő szervező elárulta: a vártnál valóban lassabban haladnak az egyeztetések a pártok között a vita feltételeiről és körülményeiről. Ő azt állította, főleg a technikai részletek tisztázása okoz gondot. 

Borsos árAkár egymilliárd forint is lehet az előválasztás összköltsége – mondta a 24.hu-nak az egyik ellenzéki párt igazgatója. Mint a hírportál megtudta, a büdzsének három nagyobb tétele van: az egyik a két választási forduló szervezésére fordított pénz, a második az egyéni választókerületekben induló jelöltek, a harmadik pedig a miniszterelnök-jelöltek kampánykiadása. Született egy megállapodás, amely szerint minden egyes párt 20–20 millió forinttal segíti a lebonyolítást. De a DK és a Jobbik további 20–20 millió forintot tervez hozzáadni az összeghez, tartva attól, hogy az eredetileg betervezett 120 millió forint nem lesz elég. 3-6 millió forint lehet az esélyes egyéni jelöltek kampánya fejeként, de azokban a körzetekben, ahol nagy csata lesz, még ennél is nagyobb lehet a kampányköltség. A miniszterelnök-jelöltek várható kiadásait összesítve a portál arra jutott, hogy ez a tétel a 200 milliót is meghaladhatja. 
Dobrev leadta, Ecsenyi elbuktaDobrev Klára elsőként adta le az összegyűjtött ajánlásokat tegnap reggel. A DK vasárnapi kampányrendezvényén az hangzott el, hogy a párt miniszterelnök-jelöltje több mint 61 ezer aláírást gyűjtött, az elvárt minimum háromszorosát. Dobrev tegnap azt is közölte, folytatják a gyűjtést az utcákon szeptember 6-ig, továbbá az országjárással sem állnak le. Ugyanakkor a mérhetetlen népszerűségű, de a kormányfőjelöltek előválasztására regisztráló Le az Adók 75 Százalékával Párt nomináltja, Ecsenyi Áron kedden visszalépett. Mint az ATV-nek elismerte, gondot okozott nekik a 20 ezer szignó összegyűjtése. Őt korábban az Országos Előválasztási Bizottság figyelmeztette, szabálytalanul gyűjt aláírásokat. A Magyar Hang írt arról, hogy Ecsenyi az interneten kért hozzájárulásokat ahhoz, hogy mások nevében aláírhassa a gyűjtőívét.

A tanácskozáson szó lesz a koronavírus-járvány utáni újjáépítésről, a digitális és zöld átalakulásról, az Európai Unió bővítési folyamatáról.