A főváros 2019 végén elfogadta az atlétikai világbajnokság megrendezéséhez való fővárosi hozzájárulást is tartalmazó megállapodást Orbán Viktor miniszterelnök azon kijelenésére alapozva, hogy semmi nem valósul meg Budapesten, amit a fővárosiak nem akarnak. A fideszes többségű Országgyűlés a két Fudan-törvény elfogadásával felrúgta ezt az egyezséget – vezette fel az atlétikai világbajnokság megrendezéséhez adott korábbi fővárosi hozzájárulás visszavonásáról szóló javaslatot Karácsony Gergely. Elmondása szerint reggelig tudná sorolni azokat a intézkedéseket, amelyekről nem egyeztetett előre a kormány, holott nagyon is érinti a fővárost.
Nem csak a Diákvárosról van szó. A budapestieknek járó egészségügyi források megvédése is legalább ilyen fontos. Az idén még egyetlen támogató okiratot sem írtak alá a kerületekkel, márpedig enélkül a pénzhez sem jutnak hozzá és nem valósulhatnak meg az egészségügyi beruházásokat – tette hozzá Havasi Gábor egészségügyi tanácsnok.
Az elmúlt napokban több kerületi polgármester is aggodalmaskodott amiatt, hogy a vétóra hivatkozva a kormány megvonja az egészségügyi fejlesztésekre korábban ígért támogatásokat. Pikó András, Józsefváros ellenzéki polgármester (a kerületnek 1,3 milliárd forint egészségügyi fejlesztési forrást ígért a kormány) egyenesen ”politikai vendettától” tartott. A kormányzati bosszú újabb intézkedéseit kivédendő többi momentumos fővárosi képviselővel közösen módosító javaslatot nyújtott be a főpolgármesteri előterjesztéshez, amely reményeik szerint egyszerre erősíti meg a fővárosiak érdekében kiharcolt fejlesztések garanciáit és nyújt lehetőséget és felhatalmazást arra, hogy ezen fejlesztések bárminemű kormányzati ellehetetlenítése esetén Budapest megvétózza az atlétikai vébét.
Javaslatuk értelmében a főváros nem kíván a 2023-as vb házigazdája lenni, ha a Fudan Hungary Alapítvány megkapja a vagyonjuttatásról szóló törvényben szereplő ingatlanokat, illetve a kormány október 31-ig nem gondoskodik a júliusi kormányhatározat végrehajtásáról, amely összesen 10,26 milliárd forintot biztosított az idén a fővárosi és a kerületi önkormányzatoki egészségügyi fejlesztésekre. (Az alapítvány bejegyzésére vonatkozó kérelmet a kormány a múlt héten már benyújtotta, amelynek értelmében a beruházás előkészítését a Palkovics László kormánybiztos vezetésével felálló öttagú kuratórium vezényelheti le.)
Az Egészséges Budapest Program eddig is gyomrosokkal haladt – mondta korábban Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes. Az eredeti 2019-es alkuban ugyan szerepelt 50 milliárd forint fővárosi egészségügyi fejlesztés, de az már más kérdést, hogy ez mennyivel jelent valóban több pénzt, hiszen az Orbán-kormány később a II., a III. és a XV. kerülettől összesen 10 milliárd forint korábban megítélt támogatást vont el. Az idei forrásbiztosításról pedig egyelőre egy támogatási szerződést sem írtak alá a kerületekkel, holott tavasszal megállapodtak az 50 milliárdos keret felhasználásáról és már augusztus van. Sőt az EMMI nem is jelezte, hogy erre mikor kerülhet sor. Így az idén már kevés eséllyel indulhatnak el ezek a beruházások – hívta fel a közgyűlés figylemét ismét.
Éppen a főváros rúgja fel a megállapodást, az atlétikai vb vétója egyszerű politikai terelés, ebben az ügyben a főváros nincs döntési helyzetben – vezette fel Láng Zsolt (FIDESZ) a Fidesz frakció meglepő javaslatát, amellyel megpróbálták megakasztani a vétóról szóló döntést. Módosító indítványukban az atlétikai vb-vel nehezen kapcsolatba hozható forgalmi dugók felszámolását kérték a főpolgármestertől. (Indítványukat nem fogadta el a közgyűlés.)
Láng Zsolt ezt követően elismételte az elmúlt napokban ez ügyben hangoztatott Fidesz-narratívát, miszerint a főpolgármester által bejelentett vétó politikai blöff, a Fővárosi Közgyűlés döntése jogilag irreleváns az ügyben.
A 2023-as atlétikai világbajnokság rendezéséről szóló háromoldalú szerződést ugyanis a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) a Magyar Atlétikai Szövetséggel (MASZ) és a magyar kormánnyal kötötte meg – a főváros nincs a szerződő felek között. A rendező valóban Budapest, de az atlétikai stadion területe sem tartozik a főváros hatáskörébe, az építkezés állami tulajdonban lévő területen zajlik. A főváros ugyan szakhatósági engedélyek kiadásával valóban hozzájárult a munkálatok megkezdéséhez, de ezeket sem lehet politikai konfliktusokra hivatkozva megvonni a beruházótól.
Az IAAF első embere 2019-ben ígéretet tett arra, hogy a rendező város szempontjait is figyelembe veszik. Másrészt a főváros ellenállása – logisztikai és infrastrukturális szempontból - jelentősen megnövelheti a költségeket, ami veszélybe sodorhatja a rendezést.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes nonszensznek nevezte azokat az állításokat, miszerint a főváros döntése a hozzájárulás visszavonásáról semmiféle hatással nem lenne az atlétikai világbajnokságra. Ha ez így lett volna – mutatott rá –, akkor a kormány se erőltette volna az erről szóló megállapodást és nem tett volna gesztusokat a főváros felé még 2019-ben.
Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes, a másik atlétikai vb vétójára vonatkozó javaslat szerzője mindehhez csupán annyit tett hozzá, hogy érti, ha kormánypártiként nehéz megérteni, hogy a fővárosi koalícióban önálló pártok vannak, amelyek önálló javaslattal élnek, most ez történt, semmi több.
Ez csak olaj volt a tűzre, mert ezt követően féltucatnyi fideszes hozzászólás firtatta annak jogszerűségét, hogy két (legalábbis részben) ellentmondó javaslatról szavaznak egymás után. A főpolgármesteri javaslat a momentumos kiegészítéssel feltételekhez szabta a vétót, míg Gy. Németh indítványának elfogadása ezt felülírná.
„Koalícióban kormányzunk, amely több pártból áll, de a vezetője Karácsony Gergely. De az is a cél, hogy jövőre véget vessünk annak a rémálomnak, amelyben az ország több mint egy évtizede él – távolodott el kissé a fő csapásiránytól Soproni Tamás VI. kerületi polgármester, majd odaszúrt a DK-nak: a napi hírverseny megnyerése érdekében nem érdemes belerúgni ebbe az együttműködésbe.
Láng Zsolt rögtön tromfolt:az a rémálom, ha a hatalom érdekében a szélsőjobb és a szélsőbal puszilgatja egymást.
A DK-s egy elvi döntésről szól, a valódi döntést egy későbbi közgyűlésre bízza – magyarázta a helyzetet Horváth Csaba.
Ha már egy párt megfúrhatta az olimpiát, akkor egy másik fúrja meg az atlétikai világbajnokságot – összegzett Kovács Péter.
Számadó Tamás főjegyző végül kénytelen-kelletlen kibökte: szavazni lehet az előterjesztésekről, az már más kérdés, hogy később hogyan hajtják végre mindkettőt.
A Momentum ekkor frakciószünetet kért. Ezt követően Gy. Németh Erzsébet előterjesztő tisztázta: az általa jegyzett előterjesztés elfogadásával a közgyűlés a vétóra vonatkozó szándékát jelzi, illetve arra kéri fel a főpolgármestert, hogy később hozza vissza azokat a dokumentumokat, amelyek alapján meg tudják hozni a végleges döntést.
A közgyűlés végül nem támogatta az előterjesztést.
A vitában feltűnően hallgatott a Fudan Egyetem ellen sokszor sok módon tiltakozó Baranyi Krisztina, Ferencváros polgármestere. Holott a vétó meglehetősen nehéz helyzetbe hozza. A kerületben több tízmilliárdos fejlesztések indultak el az atlétikai stadionról szóló megállapodás alapján, az új szakrendelő 5,6 milliárdos támogatási szerződését épp most kapták meg, de sportóvoda, park épülne. A vétóval ezeket a fejlesztéseket Ferencváros valószínűleg elvesztené.