gólya;halálos áramütés;villanyvezeték;

- Újabb tömeges gólyapusztulás

Néhány nap alatt 26 gólyával végzett egy húszezer voltos villanyvezeték Kecskemétnél. Az áramszolgáltató azt ígéri, októberig szigeteli a halálos veszélyt jelentő vezetéket.

Alig pár nap alatt 26 gólya pusztult el a kecskeméti szeméttelepre vezető úton, az állatokkal egy húszezer voltos vezeték végezhetett. Sok gólya nem pusztult el azonnal, csak megsérült a szárnyuk. Közülük pár madarat a Kiskunsági Nemzeti Park munkatársai mentettek meg, mert még időben rájuk találtak - közölte az RTL Klub. A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság hétfőn azt írta a Facebook oldalán, a 26 elhullott gólya tetemén kívül négy, még életben lévő, de áramütéstől súlyosan sérült példányt is találtak, melyek azóta a Kecskeméti Vadasparkban lábadoznak, továbbá egy védett vörös vércse, egy védett egerészölyv és egy fokozottan védett szalakóta tetemét. „Sürgős madárvédelmi átalakításra van szükség a kecskeméti regionális hulladéklerakóra vezető út melletti középfeszültségű oszlopsoron, hogy a jövőben elkerülhetőek legyenek az olyan tömeges gólyapusztulások, mint amit itt idén augusztusban tapasztaltunk” – írták.

Az egyeztetéseket követően az MVM Démász Áramhálózati Kft. ígéretet tett arra, hogy haladéktalanul hozzákezdenek az érintett hálózat burkolt szabadvezetékre történő átalakításához, a gólyákra halálos veszélyt jelentő vezetékek szigetelésére 20 millió forintot költenek. A munkálatok befejezése 2021. októberre várható. Továbbá megkezdik a működési területén lévő másik három hulladéklerakó (Felgyő, Szeged, Vaskút) közelében futó, további pusztulásveszélyt jelentő villamosenergia-hálózat madarak számára is biztonságos átalakításához.

Országosan fennálló és ismert természetvédelmi probléma, hogy tömegesen pusztulnak madarak a középfeszültségű elektromos hálózatokon. Elsősorban ragadozómadarak, fehér gólyák, szalakóták, varjúfélék esnek áldozatul, de kis testű énekesmadarak is gyakran lelik így halálukat. - A kis testű állatok veszély nélkül elüldögélhetnek a 30 ezer voltos vezetékeken, a baj a nagyobb testűekkel – a sor a vörös vércsékkel kezdődik – van, ezek már lehetnek akkorák, hogy amikor le akarnak szállni az oszlopra, és leteszik a lábukat a kereszttartó vasra, a szárnyuk a vezetékhez ér, vagy nedves időben csak a közelébe jut, zárják az áramkört - magyarázta korábban lapunknak Lehoczky Krisztián, a Mályi Természetvédelmi Egyesület elnöke. - Ilyenkor a testén halad keresztül az áram, aminek következtében azonnal elpusztul, vagy súlyos sérülést szenved. Az utóbbi években az áramszolgáltatók, a nemzeti parkok és a madárvédők, civilszervezetek összefogásával indult egy program azzal a céllal, hogy a középfeszültségű-vezetékek (15-30kV) oszlopait szigeteljék. Ezekkel falvakban, városokban is találkozhatunk, a körülbelül 30 centiméteres szigetelőporcelánokról lehet megismerni őket. Magukat a vezetékeket nem, az oszlopfejeket azonban lehet szigetelni.  

Legutóbb július végén Tiszalúcon történt, hogy egy gólya szülőpár végzetes áramütést szenvedett, és két fiókájuk is elpusztult.  

Afganisztán továbbra is a világ legnagyobb illegális opiát szállítója, és úgy tűnik, az is marad. Az amerikai hadműveletek során ugyanis nem sikerült megszüntetni az illegális termelést, felszámolni az útvonalakat.