Az, hogy a főváros nincs jó pénzügyi helyzetben nyilvánvaló, de ez nem különleges, hiszen a világ más városai és a kormány sincsenek jobb helyzetben – jelentette ki Bagdy Gábor, Tarlós István korábbi főpolgármester pénzügyekért felelős helyettese, aki kiemelte: nem az iparűzési adóbevétel csökkenése miatt kell módosítani a költségvetésen, hiszen abból akár több is befolyhat, mint remélték korábban. Az ex-főnöke által már korábban hangoztatott szólamot megismételve azt is hozzátette: az előző városvezetés által itt hagyott 200 milliárd forint az év végére elfogy, de azt sem értette, hogy miért nem örül a városvezetés, ha a kormány különböző beruházásokat valósít meg Budapesten.
Borzasztóan boldog leszek, ha a várt 139 milliárdnál több iparűzési adó folyik be, de erre én azért nem fogadnék nagy tételben – válaszolta a Kiss Ambrus, aki tisztánlátás kedvéért hozzátette: az iparűzési adó megfelezése 17 milliárdos elvonást jelentett. Az, hogy ez önmagában nem állította fejre az önkormányzatot annak köszönhető, hogy a magasabb inflációs környezet és az iparűzési adóbevételük jelentős részét kitevő nagyvállalati kör gazdasági teljesítménye a vártnál kisebbet csökkent. Ezáltal hozni tudják a költségvetésben tervezett 139 milliárdos ipa bevételi összeget. De nézzük a főösszegeket: 2019-ben, az utolsó Tarlós-évben 236 milliárdos bevételhez 216 milliárdos kiadási oldal társult, míg 2021-ben 217 milliárd bevételből 291 milliárd forintos kiadást kellene fedezni. A kiadás növekedésének oka a szolidaritási adó 25 milliárdos növekedéséből, a közösségi közlekedésre költött plusz 28 milliárdból, valamint a 2020-as béremelésből, az intézmények infláció miatti magasabb működési költségéből, illetve a járvány miatt elmaradó bevételek kompenzációjából adódik össze.
A kormány a 2021-es válság évben 1100 milliárd forinttal 19 százalékkal több adót szedett be 2019-hez képest, miközben az iparűzési adó elvonása 15 százalékos mínuszt jelentett az önkormányzatoknak. Nem csupán a fővárosi veszített, hanem például kormánypárti vezetésű XII. kerület is 500 milliót, míg az ellenzéki III. kerület 1,2 milliárddal többet tudott volna elkölteni, ha nem sújtja kormányzati elvonás – jelentette ki a költségvetés módosításáról szóló közgyűlési vitában Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki előterjesztőként nagyon visszafogottan terhelte számokkal a publikumot. De ajánlott egy fogadást Bagdy Gábornak a közösségi közlekedés 12 milliárdos kompenzációjáról, amely még mindig nem érkezett meg a fővároshoz és Kiss él a gyanúperrel, hogy ez nem is fog, de „örömmel veszítenék”.
A költségvetési módosítás körülményeit Kiss Ambrus korábban részletesen ismertette a Népszavának adott interjújában. A leglényegesebb talán az, hogy szeptember 4-től folyószámlahitelből működik a város, mert addigra kiürül a kassza. A költségvetés módosításával Kiss Ambrus lát egy szűk mezsgyét arra, hogy a főváros hitel nélkül zárja az évet. Ehhez néhány feladatot át kell tolni a jövő évre, ami egy kicsit szerinte is hazardírozás, hiszen sokkal jobb helyzetben jövőre sem lesznek, bár az iparűzési adót remélhetőleg teljes egészében megkapják majd, de így is egy hólabdát kezdenek el görgetni maguk előtt. Kiemelte: nincs olyan projekt, amit töröltek vagy leállítottak volna. Helyette 65 ponton módosítják avköltségvetést. A korrekció esetenként egészen kis összegre, például 9 milliós tételre vonatkozik, de az utolsó fillérért is lehajolnak.
„Nem oldottuk meg, csak továbbtoltuk csődhelyzetet” – sommázott Kovács Péter (Fidesz) XVI. kerületi polgármester, aki szerint a kormány csak a beruházások forgalmi adójával szed be többet, mert a kormány és az önkormányzatok csak együtt nevethet és sírhat. Az elhúzódó vita zárásaként a közgyűlés végül elfogadta az előterjesztést.