Pécs;

Kőrös Gusztáv a tárgyaláson. Nehéz bizonyítani, hogy egy bűncselekményt bűnszervezetben követtek el

- Tíz év börtön az ál-államtitkárnak

A vállalkozóknak kenőpénzért támogatást ígérő Körös Gusztáv és bűntársainak elsőfokú ítéletét évekkel súlyosbította a pécsi táblabíróság.

Az 52 esztendős Kőrös Gusztáv 2017-ben hat tehetős vállalkozónak azt mondta: többszázmilliós uniós támogatást szerez nekik, ha ők áldoznak arra, hogy megvesztegesse a pályázati pénzekről döntő politikusokat és hivatalnokokat. A segítséget ígérő, solti férfi államtitkárként vagy minisztériumi dolgozóként mutatkozott be ügyfeleinek, s hogy hatalma hihetőbb legyen, háromautós konvojjal mozgott, a járműveken kék megkülönböztető jelzés villogott, ismerőseiből és rokonaiból verbuvált kíséretének tagjai terrorelhárító-jelmezt öltöttek, derekukon pedig fegyvernek látszó airsoft pisztolyt hordtak. A meggyőzően viselkedő Kőrös két hónap alatt 156 millió forintot csalt ki a társai által felhajtott vállalkozóktól.

Kőrös Gusztávot 2020-ban a Kaposvári Törvényszék befolyással üzérkedés bűntette miatt 8 év szabadságvesztésre ítélte, kilenc fős kíséretének tagjai 2-5 év elzárást kaptak. A vesztegetésben elmarasztalt vállalkozókra az elsőfokú bíróság pénzbüntetést rótt ki. Utóbbiak nem fellebbeztek, Kőrös és csapata viszont – felmentésben és enyhítésben bízva – igen. Fellebbezett az ügyészség is, mivel a vádhatóság szerint a banda bűnszervezetként működött. Másodfokon a Pécsi Ítélőtábla tárgyalta az ügyet, és Makai Lajos tanácsa kedden mondta ki verdiktjét. A tábla is bizonyítottnak látta, hogy Kőrösék bűnszervezetként működtek, ezért súlyosbította a vádlottak ítéletét. Kőrös Gusztávot tíz év börtönre ítélték, és a bandafőnök bűntársaira is átlagosan két évvel többet mértek. Valamennyi vádlottat eltiltották a közügyektől, Kőröst 10, társait 4-8 évre. Kőrös Gusztáv ellen vagyonelkobzást is elrendeltek 148 millió forint értékben. Az ítélet jogerős.

A történethez tartozik, hogy Kőrös a fentebb említettnél többet kell üljön, mivel a férfinak volt még két csalása, s azokért más bíróságok összesen hat évet adtak. Körös egyébként gyakran próbálkozott azzal, hogy a politikában pozicionálja magát. Évekig tagja majd elnöke volt a solti roma önkormányzatnak, később – nem létező - DK-s és MSZP-s kapcsolataira hivatkozott, 2018-ban pedig a kamugyanús Minden Szegényekért Párt jelöltjeként próbálta elérni, hogy a most folyó büntetőügy, illetve az amiatt elrendelt előzetes letartóztatás elől – jelöltként - kimeneküljön. Akciója nem sikerült, és most úgy tűnik, hogy a férfi – a börtön és az eltiltás miatt - 20-25 évig aligha vállalhat politikai szerepet.

Egy rágalmazási ügyben tanúként kihallgatott Fidelitas-alelnök saját elnökére vallott, mondván: „felsőbb utasításra” cselekedtek.