Orwell;1984;

- 1984

Azért én most eléggé össze lennék zavarodva, ha fideszes szavazó lennék. Legalább annyira, mint amennyire Winston Smith, az 1984 főszereplője össze volt, amikor bejelentették: „Óceánia mégsem Eurázsia ellen visel háborút, Óceánia ellenfele Keletázsia. Eurázsia szövetséges hatalom. Azt persze nem vallották be, hogy valamilyen változás történt. Egyszerűen csak köztudomású lett, rendkívüli gyorsasággal és mindenütt egy időben, hogy az ellenség Keletázsia és nem Eurázsia.”

Ezeket a sorokat Orwell írta 1984 című regényében a XX. század közepén. És akkor most mondom, hol tartunk 2021-ben. Július 23-án Orbán Viktor a Kossuth Rádióban bejelenti: Brüsszel megtámadta Magyarországot. Ugyanez az Orbán Viktor szeptember 4-én Kötcsén arról beszél, hogy ha az EU szét is esik, mi ott leszünk az utolsók között, és tartjuk az utolsó gerendát.

Tessék? Hogy is van ez? Az arisztotelészi logikán edződött bölcsész ilyenkor csak néz, mint Németh Szilárd a vegán kosztra.

Tudom, hogy már szinte közhely a NER-világot az orwellihez hasonlítani, de hát egyszerűen nem lehet elmenni szó nélkül a nyilvánvaló párhuzamok mellett. Persze a NER-dölyf még az 1984-en is csavart egyet, és mára a helyzet annyira bizarrá vált, hogy ők vádolják orwelli világgal a teljes baloldalt és gyakorlatilag mindenkit, aki nem velük szimpatizál. Varga Judit például pár héttel a Pegasus-botrány előtt kiáltott orwelli disztópiát, mert úgy vélte: a Politico „cenzúrázta” egy cikkét. Mondom, mindezt egy-két héttel azelőtt, hogy kiderült: a Nagy Testvér figyel. Az már csak hab a tortán, hogy ráadásul éppen a miniszter asszony hivatala akart belenyúlni egy olyan interjúba, melyet a Washington Post készített vele. Legalábbis a lap ezt állította, a miniszter asszony meg tagadott. Ahogy az Igazság-minisztérium is valójában propagandaminisztérium. Mármint az orwelli világban, ugye...

Így élünk tehát ma, 2021-ben. „A háború: béke, a szabadság: szolgaság, a tudatlanság: erő.”

Tegnap még Eurázsiával harcoltunk, de ma már Keletázsia az ellenség.