youtube;youtuber;

- Videómegosztástól az influenszerségig

Az internet szabadsága és a technológiai fejlődés lehetőség biztosít mindenkinek arra, hogy megmutassa magát a széles nyilvánosság előtt a világhálón. Bárki készíthet videót a YouTube-ra.

Több mint 16 év telt el azóta, hogy 2005. február 14-én három egykori PayPal-alkalmazott srác (pénzforgalmi szolgáltatásokat nyújtó pénzügyi vállalkozás), Steve Chen, Jawed Karim és Chad Hurley (utóbbi garázsában) elindította videómegosztó csatornáját, amit ma YouTube-ként ismerünk. A legelső videót is Karim töltötte fel magáról, amint az állatkertben sétál, és eddig 61 millió megtekintése volt. De nem lenne ma a YouTube a világ második leglátogatottabb oldala (a Google után), kétmilliárd feliratkozóval, ha 2006-ban nem adták volna el 1,65 milliárd dollárért a Google-nek, hogy mostanra évi 20 milliárd dolláros bevételt termeljen vele. Karim azóta egy másik startuppal is (AirBnB) milliókat keresett, Hurley okostelefonos alkalmazásokban utazik és az NBA-től a Premier League-ig számos sportcsapatba bevásárolta magát, Chen pedig a Google-nél maradt tanácsadóként.

Mit adott nekünk a YouTube az elmúlt 16 év alatt? Például Justin Biebert, akinek a videómegosztóra feltöltött dalaira felfigyelt egy zenei ügynök, és ma már a világ egyik legnagyobb énekes popsztárja. Ryan Koji (Ryan’s World) a kémiatanár anyukája által létrehozott, gyerekjátékokat bemutató, egyben minden idők legnézettebb YouTube-csatornájával 32 millió dollárt keresett, mielőtt múlt héten elkezdte volna az iskolát. A svéd Felix Kjellberg, azaz PewDiePie, 27,7 milliárd megtekintéssel és 110 millió feliratkozóval a hatodik legnagyobb csatornát működteti (mindezt saját nappalijából, nagyvállalatok támogatása nélkül érte el), és még sorolhatnánk az újságolvasó számára többnyire ismeretlen netes sztárokat, akik hatalmas vagyonra és népszerűségre tettek szert világszerte követett videóblogjaik (röviden vlogjaik) által.

A LEGO dán játékgyártó másfél évvel ezelőtti felmérése szerint ma már a youtuber (azaz vlogger) a gyerekek elsőszámú álomhivatása, megelőzve az űrhajóst, a profi sportolót és a rendőrt. A vloggolás vonzó karrier, hiszen állandó kreatív flow-t ad, nem kell hozzá diploma, és nincs korhatárhoz kötve. Mindenki a maga főnöke, örökké home office-ban dolgozhat, és bármikor kivehet szabadságot. De mielőtt azt hinnénk, ez menne bárkinek, jó ha tudjuk, egy profi csatorna komoly befektetést és infrastruktúrát igényel. Nem elég eredeti tartalmakat sorozatban gyártani, a virális videó a vloggolás Szent Grálja, hiszen percenként 300 órányi tartalmat töltenek fel az oldalra, amiből nem könnyű kiemelkedni és influenszerré (magyarul véleményvezérré) válni. Ők már nem a YouTube-tól kapott, a megtekintések után járó fizetésből, hanem a reklámbevételekből élnek, és ügynökségek menedzselik őket, sokszor több ezer portfóliót kezelve, a megainfluenszerektől (ilyenek például Hosszú Katinka vagy Kasza Tibi) a szűkebb területeken mozgó makro- és mikroinfluenszerekig.

Hogyan lesz valakiből influenszer?„Ez általában rajongásból indul, ha valaki lelkesedik egy adott termékért vagy szolgáltatásért. Azt is mondják rájuk, hogy íí<<evangélisták>>, akik önszántukból terjesztik az igét. Ha valaki kiépít maga köré egy rajongói bázist, az egy idő után pozitívan megkülönbözteti magát, a rajongók fogyasztójává válnak tartalmainak, és itt már felfigyel rá a média, vagy az adott szolgáltatási terület, és konkrét márkák is megkereshetik. Manapság ez divatos, felkapott dolog, de aki gyorsan akar felkerülni a csúcsra, gyorsan hitelét vesztheti és le is kerül a süllyesztőbe. Azok lesznek sikeresek, akik következetesen, lépésről lépésre építkeznek, és mikor befutnak, és már tömeges megkeresést kapnak, meg tudják őrizni és ki tudnak állni alapértékeik mellett” - mondja Bodogán Iván, az interword web & social marketing ügynökség vezetője.

A tartalom mellett fontos a megjelenítés módja is: „Egy tízperces videóanyagból sokkal több információ átjön, mintha tíz percig olvasnánk. Az effektekkel feldobott, színes-szagos képi és -hanganyag sokkal több ingert ad, és többféle módon is hat ránk” - mondja Benke Vali pszichológus, aki a százezernél is több követővel rendelkező Szabó Péterrel készített YouTube-videókat pszichológiai ismeretek közvetítésére, de más közösségi oldalakon is szakmai tartalmakat oszt meg, közérthető, izgalmas formában. Még az ő követőtáborába is beszivárognak néha a trollok, rosszindulatú, provokatív hozzászólásaikkal. „A YouTube az egyik legtrollkodóbb platform, Magyarország pedig különösen élen jár ebben Európai szinten. Az online kommunikáció arctalan, nem szemtől szembe történik, könnyebb itt a feszültséget levezetni. Ez lehet egyéni, családi feszültség, de magasabb szinten a társadalom és a közélet mentális állapotát is tükrözi” - véli a pszichológus.

Társadalmi szempontból is fontos jelenség a YouTube, mint a vizuális újságírás új platformja, amin nem csak a mainstream média kommunikál velünk, de az egyszerű szemtanúk is, akiknek videói által minden eddiginél közelebb kerülhetünk a történelmi eseményekhez, amilyen az Arab Tavasz is volt. Számos előnye - köztük a társadalmi problémákról folyó diskurzus erősítése, a kapcsolatteremtés a generációk, etnikumok, az egyén és a közélet között - mellett van sötét oldala is. Például a bullying (netes zaklatás), az öncsonkításra, öngyilkosságra buzdító videók, a veszélyes kihívások, amikbe óvatlan tinédzserek belehalnak (bár mostanra drasztikusan törlik ezeket), a gyűlölködés és a trollkodás „kultúrája.” Társadalmilag károsak az oldalra feltöltött szélsőséges tartalmak, konspirációs propagandák és hamis hírek (fake news), és már jó ideje nyomás alatt van a Google (akárcsak a Facebook és a Twitter), hogy határozottabban lépjen fel ellenük.

„Magyarországon a YouTube a politika számára is az egyik legfontosabb platform, mivel van egy generáció - jellemzően a 30 év alattiak - akiket csak itt lehet elérni. Az aránytalan médiaviszonyok miatt az ellenzék kifejezetten a YouTube felé is tereli a választóit, akiket itt tud hatékonyan megszólítani” - állítja Pulai András, a Publicus közvéleménykutató intézet vezetője.

Ma már tudjuk, van élet a YouTube után is: megosztó vloggerből egészen az egyik legjobban kereső „profi” bokszolóvá nőtte ki magát Jake Paul, aki legutóbb augusztus 30-án Clevelandben, tizenhatezer ember előtt csapott össze a korábbi, már visszavonult középsúlyú UFC (kevert harcművészet) bajnok, Tyron Woodley-vel. Ez volt a negyedik „profi” bokszmérkőzése és eddig mindig győzni tudott, csakhogy egyszer sem vívott hivatásos ökölvívóval. Egy youtubert (AnEsonGib), egy visszavonult NBA-kosarast (Nate Robinson) és egy szintén visszavonult MMA-harcost (Ben Askren) vert meg. Paul tudatosan választ ellenfelet, az internetes évei alatt tökéletesen megtanulta, mit kell csinálnia ahhoz, hogy folyamatosan róla beszéljenek. A 23 éves brit youtuber, Niko Omilana pedig ötödik lett a májusi londoni főpolgármester-választáson, a legelőkelőbb helyen végzett független jelöltként. 

Youtube-ok, akiktúlnőttek a csatornánMagyarországon is többen kinőtték már a saját csatornájukat: Dancsó Péter (Videómánia) tavaly főműsoridőben volt látható az RTL Klub Álarcos Énekes című műsorában, Sebestyén Balázs, Gáspár Laci és Csobot Adél mellett ő volt a negyedik nyomozó. A Manna FM-en Abosi Barnabásnak, Török Ábelnek és Henry Kettnernek saját rádióműsora volt (Trió), Pálffy Attila, youtuber nevén Paul Street pedig két éve zenei karrierbe kezdett Azahriah néven, Rét című számát már csaknem 10 millióan látták, szeptember 2-án pedig telt házas koncertet adott a Budapest Parkban.   

A televízióban közvetített számsorsoláson az alábbi nyerőszámokat húzták ki: