Mailáth József;Mailáth-házak;

- Egy zöld kerítéstől a város első szállodabérházáig

A Keleti Károly utcai Mailáth-házak egy szegény diákokat támogató, kórházat építő ingatlanvállalkozó és orgonista, zeneszerző, szociológus és főrendiházi tag nevét őrzik.

Az idei Budapest100 most sem egy kitüntetett évet választott (az I. világháború és Trianon után 1921-ben nem éppen a házépítés volt a húzóágazat…), hanem a két világháború között (1921-1930) – illetve a II. világháború után (1945-1957) épült, elkészült, átadott házakat mutatta be. A kutatóik listáján közel 400 ilyen épület szerepelt és közülük több mint negyvenet az ott élők vagy dolgozók meg is nyitottak a látogatók előtt. A mottó az volt: Minden ház érdekes!- és ez be is bizonyosodott. Mi most a II. kerületi Keleti Károly utcai Mailáth-házak történetét mutatjuk be. 

Kevesen tudják, hogy a Statisztikai Hivatal tömbjével szemben álló - és az utcát elindító - saroktömb (ahol ma a Tiltott Csiki Söröző - Étterem működik) és a páratlan oldal további házai összekapcsolódnak. A kapocs pedig egy vállalkozó kedvű gróf volt, Mailáth József, aki erre a korábban szőlődűlős, veteményes kertes területre szabadon álló, villaszerű bérházakat terveztetett. Mégpedig úgy, hogy azok homlokzata egyszerre befelé a belsőkertekre és/vagy kifelé az utcákra is nézzen. A négyemeletes bérházak 1928 és 1929 között épültek föl Rainer Károly építész tervei alapján, de úgy hogy a négy, sorba rakott ikerbérház folytatta az utca beépítési vonalát. A földszinti utcafrontra üzletsort terveztek, de fölöttük az első emelettől a bérházak homlokzati síkja látványosan beljebb ugrik – itt nagyvonalú teraszokat képezve – így a zárt utcasort az egyébként szűkös Keleti Károly utcában mégis tágasnak érzékeljük.

Ezek lettek tehát az úgynevezett Mailáth-féle házak. A ma a Keleti Károly utca 9. számot viselő, hatemeletes trapéz óriásépület trapézalakban a Keleti Károly utca és a Bimbó út sarkán áll és ez volt a város első modern szállodabérháza. Ha a bevett – francia eredetű - garniszálló jelzővel illetjük, az kissé félrevisz, hiszen ezek a kis garnik inkább titkos randihelyekként vagy szerelmi légyottok helyszíneként váltak ismertté (a francia eredeti jelentés szerint „a szükséges kellékekkel ellátott” szálló, ahol a szobák bútorozottak…). Pontosabban írja le szolgáltatásait viszont az angol boardinghouse, ami akkoriban nálunk abszolút újdonságnak számított.

A Keleti Károly utcai szállodabérházban a bérlőket havi díjazás ellenében komplett szolgáltatáscsomag és külön személyzet várta. Ezt az épületet is 1929-ben adták át, vendégei kényelmét pedig egyszerre szolgálta központi fűtés, központi mosó- és szárítóhelyiségek, a földszinten közös ruhatár, lift, portaszolgálat vagy az étterem. Minden szinten az emeleti hallból az egyik oldalon közös társalgók és olvasófülkék nyíltak, a másik oldalon pedig félkörben a lakószobák helyezkedtek el. A szállodabérház újítása tehát az, hogy a szállodai szobák privát terét sokkal több közösségi funkcióval vette körül. A földszinten kávéház és étterem biztosította a nap minden szakaszában a bérlők ellátását – étkezést akár a saját lakóterükbe is rendelhettek, mivel az éttermet ételfelvonó kötötte össze az emeleti szobák tálalóhelyiségeivel. A bérlők további kényelmét szolgálták a már említett üzletsoron kialakított a fűszer- és csemegekereskedések, fodrászüzletek, a szabó- és cipészműhely vagy éppen a trafik.

A szállodabérház földszintjén működött a Rózsadomb étterem és kávéház, körben a kiszolgálóhelyiségekkel - bejáratát kétoldalt valaha puttószobrokkal ékesített, balusztrádos mellvéd emelte ki. (Az étterem megélt jobb és rosszabb korszakokat is: a harmincas években éppen jobbakat, amikor a főszakácsa Lakatos József vendéglős, a tulajdonos pedig Zsigmond László volt. Az ötvenes évektől az étterem tartozott a Gundel alá is, aztán sörözőbe váltott, majd bezárt, hogy aztán 2020-tól újra söröző – étterembe váltson és a NER egyik kedvenc helyévé váljon.)

A földszinti terasszal szemben egy Nepomuki Szent János-szobor áll. És itt áll elég rég óta (na, jó, nem az eredetije), mert feljegyezték róla, hogy az 1849-ben Budavár ellen vonuló honvédek megálltak itt egy imára. A hidak, utak és hajósok (és vízimolnárok) védőszentjének szobrát, később egy mulatozó társaság döntötte le, de rongálódásához hozzájárult az is, hogy az itteni közkút és árnyat adó fák miatt ideszoktak a lovaikat itató fuvarosok. A következő szoborhoz már a közeli Ganz-gyár adta a vasrácsot, az a közeli Ganz-gyár, ahol az itt háztulajdonos Zipernowsky mérnök dolgozott – egyébként a villamossági osztály megszervezője, tudós, országgyűlési képviselő, a transzformátor egyik feltalálója volt.

De menjünk vissza még régebbre, amikor még semmi sem állt itt. Valaha erre, az a mai Margit körút vonalában futó Országúton túl még csak téglavető gödrök, följebb veteményesek, szőlőültetvények voltak és persze egy budai zsidótemető. A török uralom után Buda tanácsnokai végre megkapták a szabad királyi város pallosjogát, amit az akkori város határában, éppen itt, azon a kis dombocskán emelkedő bitófa jelképezett, ahol ma a Központi Statisztikai Hivatal áll.

A budai tanácsnokok első hóhérjukat, Pengéi János Györgyöt 1688-ban még díjazás nélkül választották meg, megélhetésül kínálva neki a sintérséget. Az első budai bakó azonban nem találta meg a számítását a dögbőrön, ezért 1695 elején a következő szegődéses tanácsi hóhérnak most már évi 30 forint fizetéssel lakást és négy öl fa járandóságot ajánlottak.

1754-ben pedig már házhelyet is kínáltak, majd hamarosan a ház zöldre festett oszlopos tornácáról ragadt rajta a név az onnan induló utcácskán - előbb (németül) Zöldoszlop, majd 1879-tól csak Oszlop utca lett, hogy aztán a KSH az első igazgatójáról, az első magyar népszámlálás sikeres megszervezőjéről végül Keleti Károly utca legyen.

A zöldoszlopos udvarház később több tulajdonosváltás után 1890-ben került Zipernowsky Károlyhoz – közben a filoxéra miatt a környékről eltűntek a szőlők és hamarosan jöttek az építkezők.

Így érünk vissza újra gróf Mailáth Józsefhez, aki Zipernovsky Károly után lett az udvarház és az azt övező hatalmas terület tulajdonosa. A Mailáth-házaknak nevet adó építtető, székhelyi gróf Mailáth József (1858–1940) egyszerre volt ingatlanvállalkozó és orgonista, zeneszerző, szociológus és főrendiházi tag. (Apja, székhelyi Mailáth György előbb országbíró volt, majd 1860-ban beállott politikai fordulat után Magyarország tárnoka – aki korábban egyébként 2100 forintos hozzájárulásával a Magyar Tudományos Akadémia alapítói közé tartozott.) Széchenyi lány feleségével, az ingatlan befektetés mellett sokat jótékonykodtak is elsősorban Zemplén megyei (perbenyiki) birtokaik környékén. Zeneszerzője volt több kedvelt zongoradarabnak, de közreműködött a bodrogközi Tisza-szabályozások igazgatásában, a régióban hitel- és fogyasztási szövetkezeti hálózatot hozott létre, elnökölt a felső-tiszai vármegyék hitelszövetkezeteinek szövetségében is – és nem mellesleg több kórházat építtetett, szegény sorsú tanulókat támogatott.

A nevét azonban mégsem ez őrizte meg, hanem a székesfőváros budai oldalának egyik különleges utcája, ahol a rendelkezésére álló területet hat telekre osztatta, majd oda szabadon álló, de mégis összefüggő és emlékezetesen villaszerű bérházakat tervezett.

A bérházakban eredetileg 150 két – három – illetve négy szoba-hallos lakást (szalon, hall, úriszoba, ebédlő, cselédszoba stb.) alakítottak ki, a sarkon álló egykori szállodabérházba pedig 80 egy- illetve két szobás garzonlakást terveztek. Azóta persze lassan száz év telt el, a lakások és garzonok átalakultak, összementek és megváltoztak, de aki a 11. Budapest100 mostani hétvégéjén bejuthatott egyik vagy másik épületbe, valamit megérezhetett annak a kor és az örökös változások levegőjéből is.  

A világhírű norvég együttes, az a-ha sikereit és kudarcait mutatja be egy dokumentumfilm az idei Cinefesten.