A IX. Music Hungary Konferenciát november 17-18-án rendezik meg a veszprémi Hangvillában, azzal a céllal, hogy számba vegyék a zeneipar lehetőségeit és kihívásait a pandémia utáni újrakezdéshez, diskurzust indítsanak a talpra állás mikéntjéről, és segítsék a szektor adaptálását a megváltozott körülményekhez és stabilabb alapokra helyezéséhez – adta hírül az eseményt szervező Music Hungary Szövetség.
A rendezvény sajtótájékoztatóján Weyer Balázs, a szövetség elnöke elmondta, az újrakezdés idén mást fog jelenteni, mint tavaly, mikor még ennyire sem látták, mi áll előttük. Hangsúlyozta, ki kell használni a szakmának ezt a sokkot, hogy megerősödve tudjon újraindulni, és hogy a kényszerhelyzetből jövőálló életmód- és szemléletváltás lehessen. Szerinte mindenkit szerényebbé tett az elmúlt másfél év, megtanította őket arra, hogy mennyire sebezhető a zenei szakma, és megtanultak segítséget kérni – még akkor is, ha sokszor nem kaptak, vagy nem azt, nem úgy, nem akkor kapták, mint amire szükségük lett volna.
Kádár Tamás, a szövetség társelnöke arról beszélt, hogy a júniusi tisztújítás a szövetségen belül is hozott szemléletváltást, aktívabban fordultak az állam felé, jobban fókuszáltak a szektor támogatására, összefogására. Igyekeznek olyan stratégiát kidolgozni, ami mindenkinek segítség lehet, így továbbra is kiemelten kezelik a koncert- és fesztiváljegyek áfájának öt százalékosra csökkentésének előmozdítását. A társelnök röviden kitért a nemrégiben elindított Őszi Hacacáré program piactorzító hatására is és arra, hogy az ingyenes rendezvények nagy száma a versenypiaci környezetet rombolja.
Mint arról korábban lapunk is beszámolt: augusztus végén ingyenes országos állami koncertsorozat indult, amelynek keretében százharminc állomáson többek között Charlie, Király Viktor, Vastag Csaba, a Neoton, a Beatrice, Ákos, a Blahalouisiana és a Tankcsapda lép fel. A program fő célja az összetartozás közös megünneplése, amit hosszú elzártság után újra személyesen, együtt lehet megtenni, úgy tűnik azonban, a koncertsorozat a választási kampányhoz is kapcsolódik.
A Telex számolt be nemrég arról, hogy a meghirdetett helyszínek között kizárólag fideszes vezetésű településeket találni, vagy olyanokat, ahol hivatalosan független, ám leginkább kormánypárti kötődésű a polgármester. Továbbá a lap forrásai szerint a fellépő zenészeket „arra próbálták rávenni vagy bizonyos esetekben kötelezni, hogy fotózkodjanak a helyi polgármesterrel vagy országgyűlési képviselővel”, erre bizonyos esetekben a szerződés is kitért.
Ugyanakkor azt írják: olyan zenekarral vagy zenekari képviselővel is beszéltek, aki nem találkozott hasonló kéréssel vagy szerződéssel. A hacacárén szereplő zenészek között megtalálhatók olyanok is, akik a tavaly 5,3 milliárd forintból szervezett raktárkoncerteken is részt vettek, ami szintén a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) bonyolított le. Hivatalos megerősítés nincs ugyan arra vonatkozóan, hogy az Őszi Hacacáré mekkora összegből valósul meg, a Telex szerint feltételezhető, hogy a Magyar Közlönyben júliusban megjelent, az MTÜ által koordinált 4,9 milliárd forintos állami támogatásból. Ezen támogatás felhasználásáról korábban a Music Hungary Szövetség is érdeklődött, ám választ nem kapott.
Az idei Music Hungary Konferencia arra fókuszál majd, melyek azok a lehetőségek, amikhez nyúlhat jelenleg a zenei szakma, és hogy a résztvevők együtt keressenek megoldásokat az újrakezdéshez, a talpra álláshoz, ellenállóbbá tételhez. Mint azt Süli András, a konferenciaprogram kurátora kiemelte, minden rosszban van valami jó, hiszen a krízishelyzet sokkal intenzívebbé tette a szakmai diskurzusokat. Ez várhatóan a kétnapos konferencián is érzékelhető lesz, ahol lesznek beszélgetések többek közt az EU támogatási rendszeréről, közösségi finanszírozásról és a zenészek direkt támogatásáról, valamint új technológiákról is.
Infó:
A konferencia programjáról és a jegyvásárlásról a musichungary.hu weboldalon tájékozódhatnak.