tulajdon;Gyulahús Kft;

Gyula vezetése nem csak eladná a város húsüzemének felét, de a jelenlegi gyártóüzemet is arrébb tolná a városból

Állítólag már van is befektető, aki komolyan érdeklődik a tulajdonrész iránt.

Elvi jóváhagyását adta a gyulai képviselőtestület szerdán az önkormányzat előterjesztésére, amely szerint külső befektetőt vonna be a város a Gyulahús Kft.-be - írja a Portfolio. Ezzel a 2013 óta teljes egészében önkormányzati tulajdonú húsüzem legfeljebb 49 százalékát értékesítené Gyula.

Görgényi Ernő polgármester a portálnak elmondta: a húsipari cég a 2013-as mentőakció óta mintegy 3 milliárd forintnyi nyereséget termelt, amelynek nagyjából a felét fejlesztésekre, eszközbeszerzésekre fordították, további 1,5 milliárdot pedig a likviditás biztosítására tartalékként kezel a vállalat. Az elmúlt évtizedekben azonban nem volt nagyarányú, az épületeket érintő fejlesztés a cégben, márpedig időszerű lenne a hatékonyság javítása, a modernizáció.

"A korszerűtlen technológiai sor, az energiahatékonyság javítása hozzájárulna a vállalat versenyképességének javításához" - mondta a városvezető, aki szerint további probléma, hogy a cég két különálló helyen működik. A szárazáru-üzem - többek között a gyulai kolbász - gyártása jelenleg a városon belül zajlik, míg az egyéb húskészítmény-előállítás a városon kívüli üzemben. A városban lévő egységben nincs hely és fizikai lehetőség új, modern gyártósorok üzembe állítására, ráadásul a hűtéshez használt több mint 3 tonna ammónia biztonsági szempontból sem ideális – tette hozzá Görgényi. Éppen ezért az üzemet kiköltöztetnék a városból a készítményüzem mellé, az egykori vágó-daraboló egység helyére, amit barnamezős beruházással valósítanának meg, a leendő befektető közreműködésével.

Gyula polgármestere a Portfolio kérdésére elismerte, hogy már vannak érdeklődők a tulajdonrész iránt, de arról nem beszélt, hogy kicsoda. Hangsúlyozta viszont, hogy a tranzakció célja nem a nagyarányú munkahelyteremtés, hiszen a húsiparban jelenleg is komoly munkaerő-hiány mutatkozik. A város célja a jelenlegi szárazáru-üzem ingatlanának értékesítése a jövőben, így a városon belüli gyár később irodaként vagy lakóépületként is működhetne, amely jobban illene a jelenlegi, lakott környezetéhez.