A budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra 83 országból érkeztek zarándokok, egy ember még Észak-Koreából is jelezte részvételét – közölte Zsuffa Tünde, a rendezvény sajtófőnöke az előző vasárnap zárult világtalálkozót értékelő hétfői tájékoztatón.
Az eucharisztikus kongresszusra több mint hatszáz újságíró és fotós akkreditálta magát, mintegy 250 országban élő televíziós közvetítésben számoltak be a történésekről. A szervezők 10 kilométer hosszúságú kordont állítottak, az önkéntesek 75 ezer órát dolgoztak – sorolta az adatokat Zsuffa Tünde. A legidősebb önkéntes egy 82 éves felvidéki asszony volt, akinek szülei az 1938-as budapesti eucharisztikus kongresszuson ismerkedtek meg.
– Nagyon sokan vettek részt a szervezésben, mégsem emberi mű volt az eucharisztikus kongresszus. A cél az volt, hogy ezt megérezzük – hangsúlyozta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek. Más dolog az – folytatta –, hogy az ember megtanulja hittanból, hogy Isten itt működik a világban, és megint más az, hogy ezt „valamiképpen ellenállhatatlan erővel megérezzük”.
A zárómise után – a repülőtér felé, az autóban – a bíboros próbálta az „élmény feldolgozásáról” kérdezni a pápát. „Szemmel látható volt, hogy örült neki: erre nem számított, hogy Budapesten ilyen fogadtatása lesz” – jelentette ki Erdő Péter.
Az ünnepi nyitó- és zárómise mellett kiemelkedő eseményként került szóba a múlt szombati gyertyás körmenet is. Zsuffa Tünde a létszámot illetően nem akart becslésekbe bocsátkozni, a bíboros – Gulyás Gergely miniszterhez hasonlóan – mintegy 300 ezres tömeget említett. (A Magyar Kurír, a katolikus egyház félhivatalos portálja, vagy például a kongresszus hivatalos Facebook-oldala „több tízezer” résztvevőről írt. A témával foglalkozó cikkünket lásd hétfői számunkban: Számháború a pápa látogatása után.)
A bíboros kitért arra, hogy a héten Rómába utazik, várhatóan Ferenc pápával is lehetősége lesz találkozni: „illik megköszönni a látogatást”.
Az eseményen azok az ismert személyiségek is jelen voltak – közöttük Csókay András idegsebész, Dani Gyöngyi paralimpikon, Lackfi János költő-műfordító, Szalóki Ágnes népzenész, Szikora Róbert zenész –, akik „hírnökként” propagálták a kongresszust. Serfőző Levente szegedi plébános arról beszélt, hogy a vidéki Magyarország milyen módon készült az eucharisztikus kongresszusra. Elmondása szerint 2140 településről vettek részt a katolikus világtalálkozón. „A hitünk szinte egybeszőtte a fővárost a vidékkel, a Kárpát-medencével, az egész világgal” – mondta.