A szakképzettséggel rendelkezőknek kötelezően megfizetendő, jelenleg bruttó 219 ezer forintos garantált bérminimumnál jóval többet kérnek a meghirdetett állásokra jelentkező szakemberek: bérigényük már nettóban számolva is átlagosan 233 ezer forintnál jár. A garantált bérminimum nettója eközben jelenleg csupán 145 635 forint. Bár a tárgyalások még zajlanak, a múlt heti nyilatkozatok alapján a minimálbérhez hasonlóan a szakképzetteknek járó összeget is 20 százalékkal emelné a kormány januártól. A garantált bérminimum ezzel bruttó 260 ezer forint közelébe nőne, de még ennek nettója is bőven alulmúlná a szakmunkások bérigényét, hiszen még ez is csupán 172 900 forint lenne.
A Profession.hu elemzése szerint a tapasztalatuknak megfelelő álláshelyeket megpályázó jelentkezők körében a havi bérigény tavaly óta 7 százalékkal emelkedett, de számos területen 9-11 százalékkal is többet kérnek a szakemberek. A hegesztő, lángvágók 382 ezer, a lakatos, géplakatosok 353 ezer, a villanyszerelők 328 ezer, autószerelők 321 ezer, a gépszerelők 320 ezer, a gépkezelők 247 ezer forintot szeretnének nettóban, de még a betanított munkások is nettó 213 ezer forintot várnak el.
A cégek pedig úgy tűnik, lépéskényszerben vannak, hiszen az állásportál adatai szerint tavalyhoz képest 61 százalékkal több olyan hirdetést adtak fel, amelyben szak-, betanított- és segédmunkásokat keresnek. Az építőiparban 41 százalékkal emelkedett egy év alatt a feladott hirdetések száma, pedig az ágazatban már évek óta szakemberhiány van. Szakmák szerint a leglátványosabban a gépkezelőket toborzó hirdetések száma ugrott meg – itt 113 százalékos a növekedés. Betanított munkást 103, felszolgálót, pincért, pultost 101, konyhai segítőt 86, műszerészt 83 százalékkal több hirdetésben keresnek. Az egy hirdetésre jutó jelentkezések átlagos száma viszont csökkent, a fizikai munkakörökben meghirdetett állásokra 9 százalékkal kevesebben adnak be pályázatot. A cégek számára nagy kihívást jelent felszolgálókat, pincéreket, pultosokat és szakácsokat találni, de gépkezelőt, hegesztőt, lángvágót, anyagmozgató és rakodó szakembereket is nehezen tudnak fölvenni.